Австрискиот канцелар до Германија: Преземeте ги мигрантите од Грција | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Австрискиот канцелар до Германија: Преземeте ги мигрантите од Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австрискиот канцелар Вернер Фајман ја повика Германија директно да ги преземе бегалците од Грција и од соседните држави на Сирија, така што ќе издава документи за нивно патување до целната дестинација.

vernetr-fajman-860x680

Но, како што вели Фајнман, претходно е неопходно германската влада да утврди квоти за бегалците од Грција, Турција или Јордан.

Фејман за австриски „Курир“ изјави дека тој документ треба да им обезбеди влез на мигрантите на германската граница. Тој истакна дека повеќе не е подносливо дневно да се пропуштаат повеќе од 1.000 лица.

Австрискиот канцелар повтори дека неговата земја не смее да стане „чекалница за бегалци“ заради Германија и дека официјална Виена ќе се бори против тоа.

Од кабинетот на канцеларот објаснија дека ако Германија го прифати овој предлог, Австрија би ги пропуштала само тие бегалци што имаат документ за патување, а кој би ги издавале германските власти.

Фајман се залага и за основање фонд на ЕУ за бегалците во Европа, сличен на тој за спасување на банките.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико