Австрискиот уставен суд ги поништи претседателските избори | Правдико

Правдико

   

Австрискиот уставен суд ги поништи претседателските избори

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австрискиот уставен суд пресуди дека претседателските избори мора повторно да се одржат. Екстремно десничарскиот кандидат Норберт Хофер изгуби со мала разлика.

avstrija-ustaven-sud

Хофер, која беше кандидат на Слободарската партија, изгуби за 31.000 гласови од Александер ван дер Белен, поранешен професор по економија, кој ја доби поддршката на Партијата на зелените.

Конечното пребројување на гласовите покажа дека Ван дер Белен освоил 50,3 отсто од гласовите, додека Хофер 49,7 отсто. Сепак, Австрискиот врховен суд пресуди во полза на Слободарската партија, која, наводно, регистрирала нерегуларности при броењето на гласовите.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико