Австриските аеродроми воведуваат системи за скенирање на лицето | Правдико

Правдико

   

Австриските аеродроми воведуваат системи за скенирање на лицето

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претставници на виенскиот аеродром соопштија дека ги зајакнуваат безбедносните мерки со воведување системи за скенирање лица на пунктовите за пасошка контрола.

Австриските власти најавија дека тие инсталации ќе почнат да се користат во декември на 50 аеродроми во земјата, на влезовите во шенген-зоната, односно зоната на ЕУ, која овозможува слободно патување преку границите.

Новите уреди ќе го споредуваат лицето на патниците со нивните скенирани фотографии од пасошите.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико