Баба од Босна имала важна улога во дилерска мрежа за шверц на марихуана во Австрија | Правдико

Правдико

   

Баба од Босна имала важна улога во дилерска мрежа за шверц на марихуана во Австрија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австриската полиција уапси жена и нејзините два сина на возраст од 19 и 22 години под сомнение за трговија со марихуана во Австрија.

Исто така, се верува дека важна улога во целата операција има и мајката на уапсената жена од БиХ, која ја одгледувала марихуаната, пренесува српски „Телегреф“.

Осомничената жена, државјанка на БиХ, е обвинета дека редовно го посетувала домот на својата мајка и од таму шверцувала десетици килограми марихуана.

Дрогата со своите синови ја продавала во Линц, а бабата била одговорна да им обезбеди нова пратка кога повторно ќе дојдат во посета.

За време на апсењето, кај осомничената полицијата пронашла повеќе од 20 килограми канабис, но и три килограми хероин, како и спид.

Семејството било уапсено кога најмалиот син се обидел да му продаде дрога на полициски инспектор во цивилна облека.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико