Бан Ки-мун повика на мир во Македонија | Правдико

Правдико

   

Бан Ки-мун повика на мир во Македонија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

73150-93899Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун повика на повторно воспоставување на мир во Македонија, повикувајќи ги сите страни да соработуваат и да се спроведе целосна истрага со максимална воздржаност од насилство, како и од дејствија и реторика, која може да доведе до понатамошна ескалација на насилството.

Изразувајќи загриженост поради судирите кои избувнаа минатиот викенд во Куманово, Бан ги повика сите партии да соработуваат со цел да се врати мирот и да се спроведе целосна истрага на овие настани на објективен и транспарентен начин. Насилството што изби во Куманово, на 40 километри оддалеченост од Скопје, ги зголеми стравувањата за стабилноста на балканскиот регион, заклучува француската агенција АФП

Во акција загинаа осум полицајци, а 37 беа повредени. Исто така беа убиени и 14 терористи.

Препорачуваме

Партнери на Правдико