Бан Ки-мун предложи на ИД да им се суди во Меѓународниот суд во Хаг | Правдико

Правдико

   

Бан Ки-мун предложи на ИД да им се суди во Меѓународниот суд во Хаг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, вчера изјави дека дејствата на терористичката групација Исламска држава во градот Синџар се злосторство врз човештвото, јавуваат светските агенции.

ban-860x653

Генералниот секретар предложил и тие настани да бидат ставени под истрага во Меѓународниот суд во Хаг.

Тој изрази загриженост за судбината на луѓето што се наоѓаат во областите окупирани од ИД, особено за „илјадниците жени и деца – јазиди, чиешто ослободување треба да биде приоритетна цел на воените операции“.

Во писмена декларација по повод две години од заземањето на областа околу Синџар од џихадистичките трупи, водачот на светската организација ги осуди „чудовишните злосторства“ врз разни малцински етнички и религиозни групи во Ирак, кои и понатаму траат.

На годишнината од окупацијата на Синџар, во Белгија се одржа комеморација за жртвите од тој настан.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико