Белгија и Холандија договорија мирна промена на границите | Правдико

Правдико

   

Белгија и Холандија договорија мирна промена на границите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Белгија и Холандија денеска во Амстердам ќе потпишат договор за промена на заедничката граница, кој се очекува да стапи во сила од 1 јануари 2018 година, објавија локалните медиуми.

28112016112559_web_didie

Белгискиот министер за надворешни работи Дидие Рејндерс изјави дека „денешната церемонија претставува пример за мирна измена на државните граници во Европа“.

Белгија и отстапува на Холандија 11 хектари земјиште, а во замена добива три хектари.

Промената на граничната линија во реонот на холандскиот град Маастрихт и белгискиот Визе беше неопходна бидејќи границата била определена на дното од реката Моз која минува низ реонот, врз основа на нејзината најдлабока точка во 1843 година.

Од 1962 до 1980 година службите за поддршка на речниот сообраќај го измениле коритото на Моз, што ја наметна потребата од ново обредување на границата.

Преговорите за ова прашање првично завршиша без да се постигне согласност, но во 2012 година Холандија повторно ја отвори оваа тема за разгледување. Четири години подоцна, постигнат договорот, кој денеска ќе биде официјално потпишан.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико