Бесплатен телефонски број за пријавување небезбедна храна | Правдико

Правдико

   

Бесплатен телефонски број за пријавување небезбедна храна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

food safety eggs v_ SMАгенцијата за храна и ветеринарство го стави во функција бесплатниот телефонски број 0800 3 22 22 наменет за потрошувачите на кој 24 часа може да се пријават неправилности од областа на безбедноста на храната, здравствената заштита и благосостојбата на животните.

На оваа телефонска линија потрошувачите имаат можност да дадат и предлози за унапредување на работата на Агенцијата.

Граѓаните имаат право да ја искористат можноста и да останат анонимни, а ако остават податоци (име и презиме, адреса и телефонски број за контакт) ќе добијат и писмено известување. Јавувањата на потрошувачите ќе бидат снимени.

Препорачуваме

Партнери на Правдико