Битолчани сами ќе мерат колкаво е загадувањето | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Битолчани сами ќе мерат колкаво е загадувањето

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Граѓаните бараат Општината да постави нови мерни единииц, а ако тоа не се случи, тие се подготвени сами да платат за инструментите. Мерната постапка и хемиската анализа ќе чинат 125 илјади денари.

1621767_10203857835178716_7921475164713051971_n

Ако општината не прифати да го покрие трошокот, тогаш битолчани сами ќе соберат пари за да постават инструменти кои ќе го измерат аерозагадувањето во центрот на Битола. Ова е новата иницијатива на здружението на граѓани „За нас се работи“, кое неодамна организираше протести поради загадениот воздух.

Овој пат пронајдоа лиценцирана фирма која ќе постави мерни инструменти на државно или приватно земјиште во центарот на градот и една недела ќе ги мери присуството на ситна прашина во воздухот. Мерната постапка и хемиската анализа ќе чинат 125 илјади денари( околу 2. 000 евра). Од здружението побараа средба со градоначалникот, до која ако не дојде, ќе побараат од приврзаниците финансиска подршка за да се направи испитувањето.

„Се додека не ја донесат новата мерна станица во централното градско подрачје, оваа информација ќе значи многу. Се однесува на мерење на квалитетот на воздухот во седум дена, а резултатите ќе ги добиеме две недели по завршувањето на мерењето. Ќе имаме кратковремени, но точни, прецизни бројки за загадувањето во градот“, изјави Горан Пинза, преставник на здружението.

Веќе две ипол години не работи мерната станица во центарот на Битола. Податоци за аерозагадувањето дава само станицата на излезот од градот, која покажува енормно присуство на ситна прашина. Од здружението сметаат дека сликата од преиферијата не е иста со центрот каде и сообраќајот е пофреквентен и бројот на домаќинства кои се греат на дрва е поголем.

„Веќе предолго си ја префрлуваме топката во чиј надлежност е проблемот. Доколку не излезе градоначалникот со некакви конкретни мерки во конкретен временски период, ние сме спремни да организираме еден голем протест повторно, сега пред Општина Битола и не планираме да мрднеме од таму се додека не излезат со некакви конкретни решенија околу проблемот“, изјави Иван Јерчиќ од здружението „За нас се работи“.

Од општина Битола велат дека побарале под итно од Управата за животна средина да постави нова или да ја поправи постоечката мерна станица во центраот на градот. Но, нагласуваат дека податоци за загадувањето веќе имаат од преиферијата на градот, па во иднина важно е какви мерки да се преземат за да се подобри состојбата. Од општината одредиле лице кое ќе контактира со задружението.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико