Битолчанка осомничена за продажба на хероин | Правдико

Правдико

   

Битолчанка осомничена за продажба на хероин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Битолчанка со моментално престојувалиште во Ресен е осомничена за продажба на хероин, откако полицијата по спроведен претрес кај неа пронашла кеса со наркотичната дрога, соопшти МВР.

Од таму дообјаснуваат дека Основното јавно обвинителство Битола донело наредба за спроведување истрага против лице од Битола со моментално престојувалиште во Ресен за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори казниво по Кривичниот законик, а до надлежниот суд поднесен е предлог за определување мерка ќуќен притвор за осомничената.

Осомничената на 6.6.2021 година, околу 19:00 часот, во Ресен, неовластено заради продажба држела кај себе една најлонска кеса со наркотична дрога хероин со нето-маса од 29,68 грама, која била пронајдена и откриена при извршен преглед од страна на полициски службеници од ОВР Ресен. ​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико