Бју: Шансите Грција да излезе од еврозоната се 40 проценти | Правдико

Правдико

   

Бју: Шансите Грција да излезе од еврозоната се 40 проценти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шансите на Грција да излезе од еврозоната се 40 проценти, оценува главниот аналитичар на „Економист интелиџенс јунит“, Робин Бју.

bju-540x320

Прогнозата е дадена по неуспехот на Еврогрупата да постигне договор со Грција вчера во Брисел.

– ЕУ и Грција не можат воопшто да се договорат на тие преговори. А, тоа крие реален ризик, кој ќе доведе до зајакнување на контролата врз движењето на капитали. Затоа оценуваме дека 40 отсто се шансите за излез на Грција од еврозоната, напиша Бју на Твитер.

Извор: А1он

Препорачуваме

Партнери на Правдико