Блаце: Запленет еден тон марихуана, вредна 4 милиони евра | Правдико

Правдико

   

Блаце: Запленет еден тон марихуана, вредна 4 милиони евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Над еден тон марихуана запленија вчера царинските службеници на граничниот премин Блаце на влез во земјава. Дрогата е пронајдена во товарно моторно возило, а возачот е во бегство.

Според директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, откако возилото на царинската испостава Блаце било пријавено за започнување за транзитна постапка, царинските службеници според критериумите за анализа на ризик го известиле возачот дека ќе извршат детален преглед. По кратко време цариникот бил известен дека возачот заминал од терминалот оставајќи ги возилото и стоката  на граничниот премин.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико