Блокираните фирми ќе плаќаат со компензација, цесија, асигнација и во наредните две години | Правдико

Правдико

   

Блокираните фирми ќе плаќаат со компензација, цесија, асигнација и во наредните две години

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со измени на Законот за платниот промет, рокот до кој блокираните фирми можат да плаќаат со пресметка се поместува од 31 декември годинава на 31 декември 2017 година.

65bf2187-be51-488c-be7e-d7ae25b4ce54-152506261

Тоа значи дека компаниите кои имаат блокирани сметки, плаќањата преку компензација, асигнација, цесија и преземањето на долг ќе можат да го прават и во наредните две години.

Предлогот за измена на Законот за платниот промет треба да се изготви до 25 септември.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико