Бонева, Буџаковски, Костов, Трпеноски меѓу кандидатите за ДИК | Правдико

Правдико

   

Бонева, Буџаковски, Костов, Трпеноски меѓу кандидатите за ДИК

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Актуелниот состав на ДИК без претседателот Никола Рилковски, како и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева се дел од кандидатите кои се пријавиле за новиот состав на ДИК.

sobrani11

Во делот за кандидати кои треба да се изберат од експертската јавност, кандидатури поднеле професорот Стефан Буџаковски, колумнистот и аналитичар Сотир Костов и новинарот и уредник на политичката редакција на весникот Вест, Горан Трпеноски.

Комсијата за избори и именување треба да ја утрври денеска листата на кандидати. За местата кои треба да бидат предложени од партиите се пријавени 15 кандидати, а за 3-те места кои треба да дојдат од познавачите на изборниот процес се пријавиле 37 кандидати.

Соглсно договорот од Пржино, комисјата ќе има зголемени надлежности, а и наместо досегашните 6, девет члена.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико