Борба против говорот на омраза на Интернет преку едукација за човековите права | Правдико

Правдико

   

Борба против говорот на омраза на Интернет преку едукација за човековите права

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Screenshot_1Промовиран е прирачникот ОБЕЛЕЖУВАЧИ: Борба против говорот на омраза на Интернет преку едукација за човековите права, изработен со цел да го поддржи Движењето против говорот на омраза,како дел од младинската кампања на Советот на Европа против говорот на омраза на Интернет.

Истиот е наменет за едукатори кои работат на надминување на овој проблем во рамките на формалниот образовен систем но и надвор од него. Прирачникот е наменет за работа со млади на возраст од 13 до 18 години, но активностите може да се прилагодат и на други возрасни категории и други профили на ученици.

Целото издание можете да го превземете ТУКА

Партнери на Правдико