Боздаг: 32 илјади уапсени во Турција при истрагата за обидот за преврат | Правдико

Правдико

   

Боздаг: 32 илјади уапсени во Турција при истрагата за обидот за преврат

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турските власти уапсиле 32.000 лица во рамки на истрагата против членови на таканаречената ФЕТО (Фетулахистичка терористичка организација), изјави денеска турскиот министер за правосудство Бекир Боздаг.

turcija-apsenja

Во интервју за турската телевизија НТВ, Боздаг вели и дека против 70.000 се покренати постапки под сомнение за поврзаност со исламскиот проповедник кој живее во САД, Фетулах Ѓулен, а којшто турската влада го обвинува дека стои зад обидот за преврат во Турција на 15 јули, пренесе БТА.

– Турција гради нов суд во градот Синџан, близу главниот град Анкара, а во план се и други правосудни установи, каде што ќе им биде судено на сите следбеници на Ѓулен, вмешани во обидот за преврат, додаде Боздаг.

Турција го смета движењето на Ѓулен за терористичка организација.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико