Брисел бара објаснување од Москва за санкциите кон политичари од ЕУ | Правдико

Правдико

   

Брисел бара објаснување од Москва за санкциите кон политичари од ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Одлуката на официјална Москва да забрани влез во Русија на 89 политичари, воени функционери и јавни личности од земјите-членки на ЕУ, предизвика лута реакција во Брисел, од каде порачуваат дека чекаат „официјално објаснување“ од руските власти.

eu

Засега, нема службена потврда за лицата кои се наоѓаат на руската „црна листа“, а имињата кои се споменуваат во Брисел и во западните медиуми се добиени преку една „протурена“ интернет информаија во Германија.

Според ваквите сознанија, на листата се генералниот секретар на Советот на ЕУ, Уве Корсепиус, поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, екс-белгиски премиер Ги Верхофштат, како и доскорешниот британски заменик-премиер Ник Клег.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико