Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот | Правдико

Правдико

   

Британија и ЕУ и официјално почнуваат преговори за Брегзитот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британија и Европската унија денеска и официјално ги отвораат преговорите на кои треба да бидат договорени условите на британското излегување од Унијата.

Британскиот секретар задолжен за Брегзитот Дејвид Дејвис и неговиот колега од ЕУ Мишел Барние, како што е најавено, четири дена ќе преговараат во Брисел.

Тие неформално се сретнаа во минатиот месец. Страните имаат помалку од две години да ги усогласат условите. Британија излегува од Унијата на 30 март 2019 година без оглед дали ќе постигне договор или не.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико