Британската пошта казнета со 50 милиони фунти за злоупотреба на доминантна позиција | Правдико

Правдико

   

Британската пошта казнета со 50 милиони фунти за злоупотреба на доминантна позиција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кралската пошта беше казнета со 50 милиони фунти од британскиот телеком  за заштита на конкуренцијата во областа на телекомуникациите, медиумите и поштенските услуги, „Офком“, поради дискриминација на својот единствен најголем конкурент во областа на испорака на пошта.

„Офком“ рече дека компанијата ја злоупотребила својата доминантна позиција со тоа што ги казнувала големопродажните клиенти кои сакале да се занимаваат со испорака на поштенски писма, како што се изводи од банки и даночни решенија од врата до врата.

Казната следуваше откако беше спроведена истрага врз основа на жалбата поднесена од страна на компанијата „Вистл“ во врска со промените на условите за работа направени на почетокот на 2014 година од страна на „Ројал мејл“, кои се однесуваа на договори со големопродажни клиенти, вклучувајќи ги и зголемувањата на цените.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико