Британскиот Врховен суд одлучува дали Џонсон го прекршил законот со суспендирањето на Парламентот | Правдико

Правдико

   

Британскиот Врховен суд одлучува дали Џонсон го прекршил законот со суспендирањето на Парламентот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британскиот Врховен суд треба да одлучи дали премиерот Борис Џонсон го прекршил законот кога го суспендирал Парламентот. Џонсон ги распушти пратениците од 9 септември до 14 октомври пред брегзитот, кој е закажан за 31 октомври.

Единаесет врховни судии во следните три дена ќе ги сослушаат обвинувањата дека Џонсон незаконски постапил кога ја советувал кралицата Елизабета Втора да го суспендира Парламентот. Рочиштето се пренесува во живо на интернет-страницата на Врховниот суд.

Адвокатите што ја оспоруваат пророгацијата денеска изјавија дека постојат цврсти докази оти премиерот Џонсон во пратениците видел пречка и со суспензијата на Парламентот сакал да ги замолчи.

Суспензијата иницира правни постапки, на кои нижите судови донесоа контрадикторни пресуди. Високиот суд во Англија пресуди дека суспензијата е политичка, а не правна работа, додека шкотските судии пресудија дека Џонсон постапил незаконски за да избегне демократски надзор.

Врховниот суд ќе расправа за две прашања: дали тоа прашање е за суд и ако е – дали владата го прекршила законот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико