Бугарија го укина ПЦР-тестот за српските граѓани, но не и за Македонците | Правдико

Правдико

   

Бугарија го укина ПЦР-тестот за српските граѓани, но не и за Македонците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со одлуката на Министерството за здравство на Бугарија од денес не се бара негативен ПЦР-тест за коронавирус за српските граѓани, но тоа не важи за македонските граѓани кои можат да влезат во Бугарија само со негативен ПЦР-тест, не постар од 72 час.

Наредбата дека патниците кои пристигнуваат од Србија мора да бидат ставени во карантин е поништена.

Бугарија беше една од последните земји во Европската Унија која забрани српските граѓани да влегуваат на нејзина територија поради епидемијата на коронавирус.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико