Бугарија воведе задолжително гласање | Правдико

Правдико

   

Бугарија воведе задолжително гласање

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

1Бугарија денеска за своите граѓани воведе обврска да гласаат на изборите, пренесува Танјуг

Според новите мерки кои се одобрени во Парламентот оние кои нема да гласаат ќе бидат избришани од избирачките списоци, а доколку се предомислат ќе мораат повторно да се впишуваат во избирачкиот список за да гласаат на следните избори.

Пратениците не го прифатија предлогот со кој се предвидуваше оние кои нема да гласаат да бидат парично казнети или да им биде скусена социјалната помош.

Аналитичарот од Галуп, Андреј Рајчев смета дека немањето казни за неизлегување на избирачките места претставува „глупав компромис“.

На последните парламентарни избори во 2014 година гласале 48, 4 отсто од бирачите, што е најнизок одѕив од крајот на комунизмот во оваа југоисточна европска земја. Експертите очекуваат дека голем фактор за тоа има општата разочараност во корумпираната политичка елита која успеала да го зголеми само својот животен стандард, пренесува Танјуг.

Усвоените промени во Бугарија ќе стапат во сила за претседателските избори во октомври.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико