Букурешт ќе доделува парични награди за раѓање на деца | Правдико

Правдико

   

Букурешт ќе доделува парични награди за раѓање на деца

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во главниот град на Романија, родителите наскоро ќе добијат парични награди за раѓање на секое бебе, а целта на оваа мерка е да се зголеми наталитетот, кој е во опаѓање во земјата.

Градскиот совет на Букурешт денеска гласаше да се одвојат по 615 долари за секое бебе што се ќе се роди во болница во градот, но при тоа мора барем еден родител да е жител на главниот град.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико