Бунт во затвор во Франција | Правдико

Правдико

   

Бунт во затвор во Франција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

12092016204053_web_130413215349-france-prison-police-masks-story-topГрупа осуденици денеска организираа бунт во затвор во западна Франција, подметнувајќи пожар во објектот и кршејќи ги сите врати на затворските ќелии, објавија француските медиуми.

Според истите извори, бунтот во затворот во регионот Поату-Шарант почнал кога двајца затвореници нападнале еден од чуварите, му ги одзеле клучевите и ослободиле од ќелиите уште 60-тина други осуденици, по што подметнале пожар.

Француските медиуми јавуваат дека ниту еден од чуварите на затворот не е задржан како заложник, но засега нема точни информации за состојбата во објектот.

Во овој затвор казна отслужуваат околу 180 затвореници.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико