Правдико

Вести

 
 

Објавено: 19/10/2018

Кривична пријава против три лица за сторени кривични дела „тешка кражба“ и „одземање на моторно возило“

Секторот за внатрешни работи во Скопје поднесе кривична пријава против тројца скопјани, двајца на возраст од 19 години и еден на вораст од 20 години поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба“ и „одземање на моторно возило“, соопштија од МВР.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Кривична пријава против поранешен вработен во битолскиот Центар за управување со кризи

Секторот за внатрешни работи во Битола поднесе кривична пријава против 26-годишен битолчанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстаниии и прекурсори“, велат од полицијата.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Четири лица заработија кривична пријава поради фалсификување исправа, злоупотреба на службената положба и овластување и несовесно работење во служба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Кавадарци поднесе кривична пријава против 37-годишниот Г.Ч. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, потоа против  37-годишниот M.Ј. поради постоење основи на сомнение за  сторени кривични дела „фалсификување исправа“  и  „злоупотреба на службената положба и овластување“,  како и против 63-годишниот нотар К.Г. и М.М. 63 години, вработен во МВР на РМ-Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено  кривично дело „несовесно работење во службата“, соопштија од полицијата, во чие соопштение се додава дека сите осомничени лица се од Кавадарци.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Пронајдени 40 пакувања со прашеста материја во патика на затвореник во КПУ „Идризово“

Во текот на вчерашниот ден во Казнено-поправната установа „Идризово“ при извршен претрес на 27 -годишниот Е.Љ. од Скопје, лице кое издржувало затворска казна, во патика му биле пронајдени 40 пакувања со прашеста материја и истите му биле одземени, соопшти МВР.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Кај Смилковско било пукано со два „калашникови“ и еден пиштол

Вештото лице Неџат Муриќ, дипломиран форензичар во областа на балистиката, вработен во крим-техниката при МВР, на денешното рочиште за „Монструм“ ги произнесе наодите од вештачењето за чаурите и проектилите што се пронајдени кај Смилковското Езеро.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Рауфи: Вештачењето на оружјето во случајот „Монструм“ е монтирано од МВР

Денеска бевме сведоци дека случајот „Монструм“ не е монтиран од страна на МВР само со заштитениот сведок и автомобилот, туку и со извршеното вештачење за земјата и оружјето кое било користено кај Смилковско Езеро, рече адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи.


 
 

Објавено: 19/10/2018

Укинат притворот на Крсто Мукоски

Апелацискиот суд му го укина куќниот притвор на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски.


 
 

Објавено: 19/10/2018

СЕММ остро реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, државната агенција МИА да ги открие своите извори

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) остро реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, државната агенција МИА да ги открие своите извори. СЕММ потсетува дека едно од основните права, а понекогаш дури и обврска на…


 
 

Објавено: 19/10/2018

Обвинителен предлог за новинар поради ширење расистички и ксенофобичен материјал на интернет

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г ст.1 од…


 
 

Објавено: 19/10/2018

Приведен дилер на хашиш и марихуана

Секторот за внатрешни работи Скопје со кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство – Скопје го предаде лицето Н.Ш. (39), од Скопје поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривичното дело – “неовластено производство…


Партнери на Правдико