Правдико

Вести

 
 

Објавено: 27/10/2020

Косово размислува и за затворање на границите како антикорона мерка

Министерот за здравство на Косово Арменд Земај изјави дека надлежните власти во државата ги разгледуваат сите опции за соочување со новиот бран на пандемијата на Ковид-19, вклучително и враќањето на порестриктивните мерки кои беа во сила во одреден период од соочувањето со заразата.


 
 

Објавено: 27/10/2020

Се одложуваат судењата на Јанакиески

Одложено е утрешното рочиште за предметот ТНТ, во кој обвинет е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, бидејќи тој се наоѓа во самоизолација по контакт со заразено лице со Ковид-19, соопшти Кривичниот суд.


 
 

Објавено: 27/10/2020

ИЈЗ: Расте бројот на заразени, најчести лицата од 30 до 39 години

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека според анализата на на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 19 до 25 октомври, се тестирани вкупно 13.993 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на Ковид-19, зголемување од (5,9%) во однос на минатата недела.


 
 

Објавено: 27/10/2020

Четворица нови пратеници влегуваат во Собранието

Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, и Мирослав Јовановиќ и Лидија Тасевска од Коалицијата „Можеме“ се новите пратеници во македонското Собрание, потврди Државната изборна комисија на денешната седница.


 
 

Објавено: 27/10/2020

Европскиот суд за човекови права ги штити правата на луѓето кои употребуваат дроги

Пресуда против Северна Македонија донесе Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП). Со пресудата од 22 октомври 2020 година, Европскиот суд утврди дека државата го прекршила правото на приватност на две лица со откривање на нивните…


 
 

Објавено: 27/10/2020

Промовирана веб-страница за правна помош – Маричиќ ги охрабри граѓаните да побараат бесплатна правна помош

Во организација на Советот на Европа и Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија денеска се одржа официјална онлајн-промоција на веб-страницата www.pravnapomos.mk, преку која граѓаните може да се информираат за правото кое државата им…


 
 

Објавено: 27/10/2020

Од денес почнува етапната исплата на октомврсиските пензии

Oд денес 27.10.2020 година, почнува етапната исплата на октомвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во…


 
 

Објавено: 27/10/2020

411 санкционирани возачи во Скопје, од кои 83 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 411 санкции, меѓу кои 83 прекршоци за…


 
 

Објавено: 27/10/2020

Приведени лица барани со потерница

На 26.10.2020 околу 17.30 часот, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Тетово го привеле Р.Б.(27), од долнореканско Врбјане, кој се барал за издржување затворска казна за сторено кривично дело „тешка кражба“. Тој бил…


 
 

Објавено: 26/10/2020

Сите за правично судење: Судовите да обезбедат соодветни простории за одржување на рочиштата за време на пандемијата

Коалицијата Сите за правично судење соопшти дека во одредени судови, лица во својство на јавност, вклучувајќи и претставници на невладини организации кои се препознаени како стручна јавност согласно процесните закони, врз основ на судскиот протокол…


Партнери на Правдико