Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 15/11/2018

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по шпекулациите дека поранешниот премиер избегал во Унгарија со бугарски пасош.


 
 

Објавено: 15/11/2018

Почина затвореник од КПУ Идризово

На 14.11.2018 година во 10.56 часот во СВР Скопје, пријавено е дека околу 06.30 часот во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ починал В.М.(54)-затвореник во Казнено-поправната установа Идризово, на кој на 13.11.2018 година околу…


 
 

Објавено: 15/11/2018

Наставник физички нападнал ученик во основно училиште во Бучин

На 14.11.2018 година во 12.55 часот во Полициската станица Крушево, М.М.(40) од село Пресил пријавил дека околу 10.00 часот неговиот 10-годишен син бил физички нападнат од наставникот Љ.А. од село Норово, вработен во основното училиште…


 
 

Објавено: 15/11/2018

ДОМ предлага глоби од 700 евра за негрижа на кучињата

Пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска, подготвија предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за заштита и благосостојба на животните. Покрај нив, предлагачи на законот се и пратеничките Снежана Калеска-Ванчева и Милева Горгиева од СДСМ, Никица Корубин од ЛДП, Мирсада Емини-Асани и Шпреса Хадри од ДУИ и независните пратенички Ирена Стефоска и Ивана Туфегџиќ.


 
 

Објавено: 15/11/2018

АКРМ со барање за дополнување на Предлог-законот за именување и дополнување на Законот за судови

Адвокатската комора на РМ, во текот на вчерашниот ден достави допис – Барање за дополнување на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за судови до Владата и до Министерството за правда, како и до…


 
 

Објавено: 15/11/2018

Советот за реформи во судството: Неопходно е формирање посебно судско одделение за предметите на СЈО

Советот за следење на имплементацијата на стратегијата за реформи на правосудниот систем смета дека е неопходно формирање посебно одделение во кривичниот суд за предметите на специјалното јавно обвинителство. Советот вчера на седница ги разгледа измените на законите за судовите, за Судскиот совет и Кривичниот законик.


 
 

Објавено: 15/11/2018

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и кој му помогнал во тоа. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес-конфереција информира дека во рамките на МВР во тек е постапка за утврдување на начинот на кој Груевски, кој е осуден на двегодишна затворска казна, ја напуштил територијата на Република Македонија.


 
 

Објавено: 15/11/2018

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија.


 
 

Објавено: 14/11/2018

Меѓународна научна конференција во Битола

INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE “TOWARDS A BETTER FUTURE: DEMOCRACY, EU INTEGRATION AND CRIMINAL JUSTICE” Bitola, Republic of Macedonia 10 – 12 May, 2019 Submission e-mail: conference.pf@uklo.edu.mk Faculty of Law, “St.Kliment Ohridski” University – Bitola announces the…


 
 

Објавено: 14/11/2018

Вилма Русковска нов шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција

Обвинителката Вилма Русковска е избрана за нов шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје. Таа ја водеше истрагата за насилствата од 27 април од Собранието, но и „Диво…


Партнери на Правдико