Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 15/08/2018

Велешанец во неколку наврати силувал 17-годишна девојка

Во велешката полиција во текот на вчерашниот ден 17-годишна девојка, во присуство на родителите и адвокатот, пријавила дека подолг период обљуба врз неа вршел 29-годишен велешанец.


 
 

Објавено: 15/08/2018

Корисник на „Вибер“ употребил слика од полицаец и преку лажниот контакт испраќал закани

Во текот на вчерашниот ден во Полициската станица Чаир полицаец пријавил дека во текот на изминатите неколку денови непознато лице користело негова слика на социјалната мрежа „Вибер“.


 
 

Објавено: 15/08/2018

(Видео) Запалени палми во кругот на болницата ,,Жан Митрев”, сторителите снимени со камера

Клиниката „Жан Митрев“ информира дека изминативе денови се случиле инциденти во кругот на болницата кога група млади луѓе од непознати причини запалиле дел од палмите. Инцидентот е регистриран од безбедносните камери на болницата и снимките ќе бидат искористени за понатамошна истрага во која ќе се бара кои се сторителите и кои се мотивите за тоа. Од клиниката во допис до медиумите испратија и видеоснимка за настанот.


 
 

Објавено: 15/08/2018

УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и најостро ги демантираме овие тврдења, велат од УЈП.


 
 

Објавено: 15/08/2018

(Видео) Владата донесе одлука за кампања за референдумот и разрешување на Лазе Велковски

Во Владата на Република Македонија се одржа прес-конференција, на која портпаролот Муамет Хоџа информираше за заклучоците од 83. седница, на која Владата донесе одлуки да спроведе информативна кампања за референдумот и да го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски.


 
 

Објавено: 15/08/2018

Се прочистува Избирачкиот список

Јавниот увид во Избирачкиот список на запишани гласачи за референдумот што ќе се одржи на 30 септември продолжува и притоа рокот за пријавување трае до 23 август. Граѓаните што ќе ги проверуваат своите податоци во подрачните одделенија на ДИК треба со себе да носат лична карта или пасош.


 
 

Објавено: 14/08/2018

Вторник е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 21 август 2018 година (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Македонија.


 
 

Објавено: 14/08/2018

МВР: Првиот човек на единицата ,,Алфа” со полициско возило службено бил во Охрид

Првиот човек на единицата „Алфа“, Примислав Димовски, не направил прекршок бидејќи со полициското возило службено бил во Охрид, тврди Министерството за внатрешни работи.


 
 

Објавено: 14/08/2018

Во тек е јавниот увид на Избирачкиот список, се бришат починати лица

59 лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопшите и Зелениково ќе бидат избришани од Избирачкиот список. Според информациите од подрачната единица на Државната изборна комисија во Кисела Вода станува збор за починати лица за кои се донесени изводи од умрените од страна на месните канцеларии на Управата за матична евиденција по почетокот на јавниот увид за референдумот на 30 септември.


 
 

Објавено: 14/08/2018

Дирекцијата за заштита на личните податоци е против увидот на УЈП во сметките на граѓаните

Дирекцијата за заштита на личните податоци е против увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во сметките на граѓаните, информираат тие преку соопштение. Во него велат дека уште на крајот на мај годинава тие дале негативно…


Партнери на Правдико