Македонија | Правдико - Part 1052

Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 17/11/2014

Студентски активизам на дело

Студентите на маршот во Скопје извикуваа „Не за екстерно“ и носеа транспаренти испишани со зборовите „Активирај се, реализирај се, студентизирај се“.


 
 

Објавено: 17/11/2014

Списокот за присутност на пратениците денеска пред комисија

Доколку координаторите со претседателот заклучат дека извештајот нуди материјал за постапување, тој ќе биде проследен до собраниската Kомисијата за мандато-имунитетски прашања


 
 

Објавено: 17/11/2014

Осум дена притвор за шверц на мигранти

Тројца жители на Валандовско фатени при обид да пренесеат 25 илегалци.


 
 

Објавено: 17/11/2014

Живот на кредит, секој должи по 830 евра

Потрошувачки кредити, кредитни картички, минуси на тековните сметки. Расте задолженоста на македонските граѓани. Вкупно должат 1,7 милијарди евра.


 
 

Објавено: 14/11/2014

МВР: Од утре (15.11.2014) задолжително поседување на зимска опрема

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека, согласно одредбите од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата ќе започне примената на законската обврска за задолжително поседување на пропишаната зимска опрема


 
 

Објавено: 14/11/2014

Битолчани сами ќе мерат колкаво е загадувањето

Граѓаните бараат Општината да постави нови мерни единииц, а ако тоа не се случи, тие се подготвени сами да платат за инструментите.


 
 

Објавено: 14/11/2014

Задолжително вработување на лица со хендикеп

Компаниите кои имаат над 35 вработени во иднина ќе треба да вработат по едно лице со инвалидност, а оние кои имаат над 1.000 вработени ќе треба да вработат максимум 20 лица со хендикеп.


 
 

Објавено: 14/11/2014

Се воведува електронски систем за наплата на патарина

Чекањето за наплата на патарина ќе стане минато. За осумнаесет месеци наплатата на патарините долж Коридорот 10 треба да се одвива комплетно електронски преку бесконтактни смарт-картички и микробранови транспондери.


 
 

Објавено: 13/11/2014

Откриена организирана група која сакала да го “намести“ телевоутингот на “Скопскиот фестивал“ (ВИДЕО)

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, би сакале да ве информираме дека, МВР доби опративни информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“


 
 

Објавено: 13/11/2014

Жртвите на семејно насилство без заштита

Од мај годинава досега во Македонија мажи извршиле четири убиства на нивните партнерки или членови на нивните семејства.


Партнери на Правдико