Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 22/09/2020

УЈП: Листа на должници со неплатени долгови до 31.08.2020г.

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.09/2020 за долгови доспеани до 31.05.2020 и неплатени до 31.08.2020 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување,…


 
 

Објавено: 22/09/2020

Поднесено обвинение за нанесени телесни повреди при семејно насилство

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено продолжено кривично дело – Телесна повреда согласно член 130 став 2 во врска со став 1 и вo врска со член 45 став…


 
 

Објавено: 22/09/2020

Изгласани измените на законите за основно и средно, наставата ќе се одвива непречено и во време на вонредни услови

Собранието на Република Северна Македонија, вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на наставата во државата и во време на вонредни околности,  каков што…


 
 

Објавено: 18/09/2020

Двајца прилепчани обвинети за кражба на колекција пари, часовници и накит

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе oбвинителен предлог против две лица за тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.


 
 

Објавено: 18/09/2020

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две годинии се случи кај Млечен, а во која загина едно лице. Обвинителството бара затворска казна за обвинетиот и смета дека првостепениот суд ставил акцент на олеснителните наспроти отежителните околности при носење на пресудата.


 
 

Објавено: 18/09/2020

(Видео) Презентирана онлајн-платформа на пет јазици за учење од дома

Со час по информатика се презентира првата Национална платформа за онлајн-учење во оваа учебна година.


 
 

Објавено: 18/09/2020

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги за време на прес-конференција. Според Интегра, Мицкоски со неговото излагање му ги нарушил угледот, авторитетот и честа на нивниот лидер Љупчо Ристовски.


 
 

Објавено: 18/09/2020

Нуредини најави засилени капацитети за контрола и казнување на загадувачите

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, најави засилени капацитети за контрола и казнување на загадувачите. Тој најави и интензивирање на инвестициите во обновливи извори на енергија, а што истовремено ќе има ефект и на намалувањето на емисиите на загадувачките супстанции во воздухот.


 
 

Објавено: 18/09/2020

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието. На предлог на одбраната, треба да бидат сослушани осум пратеници од поранешниот состав,…


 
 

Објавено: 18/09/2020

Следната недела ќе се расправа за отворање на границите во регионот

Следната недела се очекува земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција т конечно да одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој синоќа, во гостување на ТВ Алсат-М,…


Партнери на Правдико