Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 15/09/2020

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на Обвинителството за поефикасна борба со криминалот

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со основната јавна обвинителка за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.


 
 

Објавено: 15/09/2020

„Саса“ ќе плати казна од најмногу 100.000 евра за истекувањето јаловина во реката Каменица

Министерството за животна средина и просторно планирање, во врска со истекувањето јаловиштен материјал од рудникот „Саса“ во Каменичка Река, информира дека Државниот инспекторат за животна средина изврши вонреден инспекциски надзор.


 
 

Објавено: 15/09/2020

Пендаровски на виртуелна сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски ќе учествува на 75. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што почнува денеска, 15 септември 2020 година. Поради пандемијата на Ковид-19, оваа година сесијата се одвива виртуелно, без физичко присуство на светските лидери во седиштето на Обединетите нации во Њујорк.


 
 

Објавено: 15/09/2020

Бремените жени остануваат дома, од 23 септември се враќаат на работа оние што беа на продолжено породилно отсуство

Владата ја информира јавноста дека на вчерашната 4. седница, врз основа на заклучоците на Главниот координативен кризен штаб, донесе соодветни одлуки, меѓу кои за враќање на работа и редовното извршување на работните задачи за вработените лица, кои се ослободени од работа врз основа на користење продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23.9.2020 година (среда), имајќи предвид дека можноста за користење на оваа мерка за продолжено породилно отсуство престанува да важи.


 
 

Објавено: 14/09/2020

Денеска прво рочиште за тужбата на Катица Јанева против Боки-13

Во скопскиот Кривичен суд за денеска е закажано првото рочиште од предмет во кој поранешната специјална обвинителка Катица Јанева го тужи Бојан Јовановски – Боки 13 за нелегално снимање. Тужбата е поради фотографијата на која се гледа Јанева со пари, а која наводно ја снимил Јовановски.


 
 

Објавено: 14/09/2020

Пратениците ја донесоа одлуката за составот на работните тела на Собранието

Со 98 гласа „за“ пратениците ја донесоа предлог – одлуката за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите во Собранието.


 
 

Објавено: 14/09/2020

Маричиќ најави отворени изборни листи и ветинг во судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, на денешната прес конференција најави промена на изборниот законик и воведување на отворени кандидатски листи, ако за тоа има и политичка војла од партиите. Според министерот, мерката е дел од…


 
 

Објавено: 14/09/2020

Притвор за четворица дилери на дрога одГостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против четири лица, жители на гостиварски села на возраст од 32, 24, 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело –…


 
 

Објавено: 14/09/2020

Велешанец под истрага за недозволена трговија со хероин

Oсновното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на 24-годишна возраст од Велес за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член…


 
 

Објавено: 14/09/2020

Притвор за извршено разбојништво во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 9.9.2020…


Партнери на Правдико