Македонија | Правдико - Part 3

Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 25/01/2023

Еден осомничен за насилство врз жена и нејзината малолетна ќерка во гевгелиско

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Откако претходно…


 
 

Објавено: 24/01/2023

Издвоено мислење на уставниот судија Костадиновски за одредби од Законот за работни односи

Врз основа на член 25 став 6 од Деловникот на Уставниот суд на Република Северна Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр.70/1992 и „Службен весник на Република Северна Македонија” бр.202/2019 и 256/2020), по гласањето против…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Ќе се изготвува нов Закон за матичната евиденција

Министерството за правда покрена иницијатива за изготвување на Предлог на Закон за матичната евиденција. Согласно образложението од Министерството, потребата за донесување на нов закон е фактот што одредбите во Законот се застарени и невоедначени во…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Двајца романски државјани осомничени за неовластено пренесување дрога на ГП „Деве Баир“

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43-годишна жена и 35-годишен маж, државјани на Романија, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело –  Неовластено производство и пуштање…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Наредба за истрага против пет лица корисници на сексуални услуги од дете

Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Кумановското обвинителство води истрага за убиство при семејно насилство

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишен маж за кого постои сомнение дека го лишил од живот неговиот 65-годишен татко, со што сторил кривично дело – Убиство од член 123…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Лишени од слобода пет лица, поради сомнение за „трговија со дете“, поднесена кривична пријава

На 14.01.2023 година, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, под раководство на Јавен обвинител од Основното…


 
 

Објавено: 16/01/2023

Приведен гостиварец поради бегство од затвор, ќе му бидат поднесени и дополнителни кривични пријави

На 16.01.2023 околу 20.00 часот во с.Идризово, скопско, од полициски службеници од СВР Скопје приведен е Ш.Ј.(45) од Гостивар, кој се барал со потерница поради бегство од Казнено-поправна установа Идризово каде издржувал казна затвор. Воедно…


 
 

Објавено: 03/01/2023

Во подготовка е изготвување на нов Закон за употребта на македонскиот јазик

Во 1998 година, државата поттикната од алармантните состојби во врскасо неправилната употреба на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, го донесе Законот за употребата на македонскиот јазик. Иако Законот за употребата на македонскиот јазик има…


 
 

Објавено: 03/01/2023

Приведен криминалец од струшко баран со три потерници за издржување казна затвор од 8 години

Денеска (03.01.2023) во 10.20 часот на ул.„Христо Татарчев“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода го лишиле од слобода Т.О.(45) од с.Октиси, струшко. За него биле распишани три потерници за издржување казна затвор…


Партнери на Правдико