Правдико

Вести

 
 

Објавено: 17/12/2013

Поднесен Обвинителен акт за обвинетите од акцијата “ШПИОН”

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека по спроведената истрага, за предметот познат во јавноста под името “Шпион”, на 17.12.2013 година поднесе Обвинителен акт


 
 

Објавено: 17/12/2013

Грција се надева на попопустливи одлуки на Македонија

Претставувајќи ги во Вашингтон приоритетите на претстојното грчко претседателство со ЕУ, заменикот министер за развој , Нотис Митаракис, целата вина за спорот за името ја префрлил врз Македонија


 
 

Објавено: 16/12/2013

Безвизен режим за Турција во замена за договор за реадмисија

Илегалните мигранти кои преку Турција влегуваат во ЕУ во иднина ќе можат да бидат враќани во таа земја. Во замена за оваа отстапка, Турците ќе добијат безвизен режим со земјите од Унијата


 
 

Објавено: 16/12/2013

Собранието ја започнува петдневната расправа за буџетот за следната година

Денеска во рамки на 80-тата седница во Собранието започнува расправата за буџетот за следната година.


 
 

Објавено: 15/12/2013

Приоритетите на Грција за време на ротирачкото претседателство на Советот на ЕУ

Грчкиот заменик-министер за развој и компетитивност Панајотис Митараки петокот беше гостин на Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон, каде говореше за грчките приоритети.


 
 

Објавено: 15/12/2013

НАТО не размислува за проширување

На дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел, според извори на Алијансата, преовладувало мислење дека засега не биле исполнети условите за натамошно проширување на Алијансата со нови членки.


 
 

Објавено: 15/12/2013

Странските компании – шанса и замка за невработените во Македонија?

Повеќе стотици млади невработени и високообразувани кадри од Македонија најдоа вработување во „аутсорсингот“ – пракса на светските компании. Експертите предупредуваат дека е потребно да се воведе ред во овој бизнис.


 
 

Објавено: 13/12/2013

Сноуден ќе биде сослушан од парламентарна комисија?

Претседателскиот совет на Европскиот парламент даде денеска зелено светло за појавувањето наЕдвард Сноуден пред парламентарна комисија која ги истражува активностите на американската Агенција за национална безбедност.


 
 

Објавено: 13/12/2013

Во Тирана одбележани 20-години дипломатски односи меѓу Македонија и Албанија

Односите меѓу Македонија и Албанија во изминатите дваесет години постојано се продлабочуваат и никогаш не биле подобри, а целта на двете земји е влезот во европското семејство.


 
 

Објавено: 12/12/2013

Нема навала од Македонци за Хрватски и Романски пасоши

Бројот на граѓани на ЕУ ќе се зголеми во многу брзо време, оти ваков статус можат да добие секој оној кој, иако не живее во земјите членки на Унијата, има хрватско, романско или бугарско потекло.


Партнери на Правдико