Правдико

Вести

 
 

Објавено: 28/12/2013

Судија пресуди: Прислушувањето на телефоните е законско

Њујоршкиот окружен судија Вилијам Поли денеска по тужбата на Американскиот сојуз за граѓански слободи реши дека прислушувањето на телефоните од страна на американскатаНСА е законско и дека претставува битна компонента во војната против Ал Каеда, пренесува МИА


 
 

Објавено: 27/12/2013

Нови услови за поднесување на апликации до Европскиот суд за човекови права

На ден 11.12.2013 година на веб страната на Европскиот суд за човекови права, www.echr.coe.int беа објавени новите услови за поднесување на апликација пред Европскиот суд за човекови права кои ќе се применуваат од 01 јануари 2014.


 
 

Објавено: 27/12/2013

Цензурирани со закон 4 пцовки во Русија

И печатените и дигиталните руски медиуми се известени дека четири збора веќе нема да може да се појавуваат во нивни текстови и коментари на читатели.


 
 

Објавено: 26/12/2013

Иванов: ЕУ и НАТО да си го повратат кредибилитетот во случајот со Република Македонија

На годишното обраќање претседателот пред пратениците рече дека Атина го блокира просперитетот на државата.


 
 

Објавено: 26/12/2013

Ердоган замени речиси половина од Владата

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган достави нова листа со министри до претседателот Абдула Ѓул, откако тројца министри вчера (25.12.2013) поднесоа оставки поради корупцискиот скандал во земјата.


 
 

Објавено: 25/12/2013

Изгласан Законот за медиуми

Без присуство на опозицијaтa која ја напушти седницата пред гласањето, парламентарното мнозинство го изгласа Законот за медиуми.


 
 

Објавено: 25/12/2013

Медиумските закони чекаат потврда

Пакет законите за медиуми се ставени на дневен ред на Собрание. Голем дел од медиумските здруженија и невладини организации не се согласуваат со новите пакет закони за медиуми и бараа нивно повлекување.


 
 

Објавено: 25/12/2013

Иванов даде помилување на 53 осудени лица

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод Новата 2014 година, даде помилување на 53 осудени лица, од кои 11 потполно, а 42 делумно


 
 

Објавено: 25/12/2013

Јавна расправа за измените на Законот за лекови и Законот за здраствена заштита

Денеска со почеток во 12:30 на Фармацевскиот факултет е закажана јавна расправа на која ќе се разговара за новите предлог измени на Законот за здраствена заштита и Законот за лекови.


 
 

Објавено: 24/12/2013

Доцна е за пресудата од Хаг

Најавите за ефектуирањето на пресудата од Хаг се повеќе за домашната јавност, отколку што се преземаат фактички чекори на меѓународен план тоа да се оствари, вели професор Денко Малески.


Партнери на Правдико