Правдико

Вести

 
 

Објавено: 12/06/2014

Романскиот Парламент не дозволи истополови бракови

Домот на пратенциите, што го има решавачкиот збор за нормативните акти, со 289 гласа го отфрли предлог-законот, што беше поддржан од четворица народни претставници, додека тројца се воздржаа од гласање.


 
 

Објавено: 11/06/2014

Уставен суд на Косово: Харадинај не може да биде мандатар

Предлогот на опозиционитe партии на Албанците нов премиер на косовската влада да биде Рамуш Харадинај е неуставен, оценуваат претставници на Уставниот суд и кабинетот на претседателката на Косово, Атифете Јахјага.


 
 

Објавено: 11/06/2014

Средства за присилба во Европска рамка

Бројот на евидентирани случаи кога полицајците примениле средства на присилба пораснал од 573 во 2011 година на 796 случаи лани, при што најчесто било врзување со лисици, а најмалку употребата на гумена палка.


 
 

Објавено: 11/06/2014

Грција го враќа законот против расизмот

Грчката влада го врати предлог-законот кој предвидува поостри казни за расистичките кривични дела, вклучително и нападите врз имигрантите, велат официјалните претставници.


 
 

Објавено: 10/06/2014

Правилата за користење на дрога во Амстердам

Законот за дрога на Холанѓаните е единствен во светот. Тој е создаден со идејата дека секое човечко суштество може да донесува одлуки за сопственото здравје.


 
 

Објавено: 10/06/2014

Кој ги донел првите закони ?

Хамурабиевиот законик е првиот законик или најстариот кој е зачуван до денес. Првите закони биле запишани на цилиндар висок 2,3 метри.


 
 

Објавено: 10/06/2014

Доживотен затвор за убиецот на новинарката Политковскаја

Речиси осум години по убиството на Ана Политковскаја, новинарката која беше критично настроена кон Кремљ, одговорните за злоделото се осудени на долги затворски казни. По нарачателите сѐ уште се трага.


 
 

Објавено: 10/06/2014

Ќе му се конфискува имот на поранешен директор на ТРАНС ВЕЛЕС

рум Ставрев, поранешен директор на “Транс Велес“ кој е државјанин на Ре­пуб­ли­ка Бугарија, во моментов недостапен за македонските органи, осуден е на 4 години затвор и му се конфискува имот од 10,3 милиони денари


 
 

Објавено: 09/06/2014

Српските затвори се најнатрупани во Европа

Извештајот, кој се потпира на податоци од 2012 година, покажа дека Србија има 11.070 затвореници, а затворски капацитет од 6.950, односно просечно 159 затвореници на 100 легла.


 
 

Објавено: 09/06/2014

За социјалните случаи бесплатен елаборат за дивоградбите

Изработката на елаборат за легализација на дивоизградени објекти, за социјалните случаи ќе биде бесплатна. Ова го најави мандатарот на идната влада и актуелен премиер Никола Груевски


Партнери на Правдико