Вести | Правдико - Part 1382

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 02/04/2014

Апсењата фрлија светлина на напорите на Црна Гора за борба против корупцијата

Неодамнешните апсења на високи функционери во Будва се позитивни знаци дека Црна Гора вложува здружени напори за судeње на случаите на корупција, велат експертите.


 
 

Објавено: 02/04/2014

Грција добива 6,3 милијарди евра на крајот на април

Грција на крајот на април ќе добие помош од 6,3 милијарди евра од европскиот спасувачки фонд, изјави шефот на Еврогрупата, Јерун Дајселблум.


 
 

Објавено: 02/04/2014

НАТО: Одење по жица

Министрите за надворешни работи на НАТО денеска во Брисел бараат начин за реагирање на кризата во Украина без да ја испровоцираат Русија. Откако НАТО исклучи употреба на воена сила, се бараат други средства за реакција.


 
 

Објавено: 01/04/2014

Хаг-завршува расправата по тужбите за геноцид меѓу Србија и Хрватска

Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска завршува едномесечната усмена расправа во спорот меѓу Белград и Загреб, по взаемните тужби за геноцид на територијата на Хрватска во периодот од 1991 до 1995 година.Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска завршува едномесечната усмена расправа во спорот меѓу Белград и Загреб, по взаемните тужби за геноцид на територијата на Хрватска во периодот од 1991 до 1995 година.


 
 

Објавено: 01/04/2014

Киев: Русија да си чисти во својот двор

Киев го отфрли барањето на Москва за федерализација на Украина. Рускиот премиер Медведев беше во посета на Крим. Руската војска се повлекува од украинската граница, а НАТО не планира да нови бази во Источна Европа.


 
 

Објавено: 01/04/2014

Француската Влада поднесе оставка, Мануел Валс нов премиер

Владата на францускиот премиер Жан-Марк Ејро вчера попладнето (31.03) поднесе оставка, соопшти прес-службата на владиниот Кабиент.


 
 

Објавено: 01/04/2014

Нов статут на Војводина: Нови Сад не е веќе главен град

Статутот на Војводина во иднина нема да има преамула, бидејќи во прашање е подзаконски акт, а Нови Сад нема веќе да биде главен град, туку седиште на покраинските органи.


 
 

Објавено: 31/03/2014

Грција: Усвоени закони неопходни за нова транша помош

Грчкиот парламент со тесно мнозинство го усвои сетот закони за реформи, неопходни за обезбедување нова транша за меѓународна помош од најмалку 8,5 милијарди евра.


 
 

Објавено: 31/03/2014

Северна Кореја се заканува со нов атомски тест

По критиката од страна на Советот за безбедност на ОН за нејзините последни лансирања на проектили, Северна Кореја се закани со нова атомска проба.Тоа би бил четврти таков тест од 2006. година наваму.


 
 

Објавено: 31/03/2014

ЕУ се уште се чуди како ќе се избира европската комисија

Во мај во членките на Европската Унија ќе се спроведат избори за Европскиот парламент и тоа се очекува да бидат првите избори што ќе го решат и изборот на претседателот на Европската комисија.


Партнери на Правдико