Вести | Правдико - Part 1384

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 17/04/2014

Пријавете се за напредна обука за новиот ЗКП предистражна постапка – модул 1

Академијата за судии и јавни обвинители во соработка и со финанска поддршка на Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје и ОПДАТ Програмата при Амбасадата на САД во Република Македонија, продолжува со реализација на специјализирани обуки за новиот Закон за кривична постапка.


 
 

Објавено: 17/04/2014

„Петта колона“ на Русија во Бугарија?

Минатата недела претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо предупреди дека „во Бугарија има луѓе кои се агенти на Русија“. Дали е навистина така? Се штити ли рускиот интерес во Бугарија?


 
 

Објавено: 16/04/2014

Донесена пресуда за случајот „Керозин“, 16 обвинети заработија над 90 години затвор

Осудени се дека како група преку неготинската фирма „Алма комерц“ точеле помало количество нафта отколку предвиденото со тендерите кои оваа фирма ги добивала.


 
 

Објавено: 16/04/2014

Оклопни возила со руски знамиња во источна Украина

Тие се стационирале пред зградата на градската управа во Словјанск која е окупирана од проруски сепаратисти. Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Украина е на работ на граѓанска војна и оти меѓународната заедница.


 
 

Објавено: 16/04/2014

Американски обвинител ќе гони на Косово: Околу 120 припадници на ОВК ќе одговараат за исчезнувањето на 320 Срби

Во досието на американскиот обвинител Kлинт Вилијамсон има имиња на околу 120 водачи на војната на Ослободителната армија на Kосово (ОВK), кои се очекува да бидат обвинети за исчезнувањето на околу 320 Срби од регионот на Ораховац и Метохија


 
 

Објавено: 16/04/2014

Еврозоната сѐ уште е во опасност

Добрите вести од еврозоната се множат – рецесијата заврши, исто како и турканиците под чадорот за спас. Дали кризата е надмината? Експертите велат – во никој случај!


 
 

Објавено: 15/04/2014

Насочена кон ЕУ, Србија ги реформира своите училишта

Европската комисија побара од Србија да го усогласи својот пазар на работна сила со образовниот систем и да осигури дека граѓаните ќе можат да најдат работа.


 
 

Објавено: 15/04/2014

Неделкова: Судовите во 2013 година ефикасни и ажурни

Судовите минатата година успешно ги решавале предметите, оцени претседателката на Врховниот суд на РМ, Лидија Неделкова, повикувајќи се на Извештајот за работата на судовите од 2013 година.


 
 

Објавено: 15/04/2014

МВР ги олеснува процедурите: лични карти ќе се вадат и надвор од родните места

Полесно ќе се вадат лични документи, а изгубените лични карти, пасоши и возачки дозволи ќе се огласуваат само во МВР, најавуваат во тоа министерство.


 
 

Објавено: 15/04/2014

За слободата на граѓанинот

Сомничавоста треба да ја насочиме кон тоа каква власт треба да подржиме, онаа која би практикувала моќ преку принуда или моќ преку влијание, манипулација и сила.


Партнери на Правдико