Вести | Правдико - Part 1386

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 09/04/2014

Спорот со името – можна тема во Атина?

Владиниот портпарол Штефен Зајберт за ДВ ниту демантираше, ниту пак потврди дали спорот со името ќе се најде на агендата на петочните разговори во Атина меѓу канцеларката Меркел и нејзиниот грчки колега Самарас.


 
 

Објавено: 09/04/2014

Потрошени средства за изборната кампања за претседател

Државниот завод за ревизија ги објави финансиските извештаи за приходите и расходите на изборната кампања на кандидатите за претседате на Република Македонија.


 
 

Објавено: 09/04/2014

Украина пред граѓанска војна

Москва го предупреди Киев дека секоја употреба на сила во источниот дел на Украина би можело да ја вовлече земјата во граѓанска војна. Претходно, украинските власти соопштија дека во Харков биле уапсени 70 проруски сепаратисти. Вашингтон пак бара од Москва да не се меша во источна Украина.


 
 

Објавено: 08/04/2014

Прогласена независна Република Доњецк

Проруските активисти кои ја имаат окупирано зградата на управата во украински Доњецк, прогласија независна Република Доњецк. До 11 мај треба да се одржи референдум за тоа прашање, најавуваат тие.


 
 

Објавено: 08/04/2014

За волјата на граѓанинот

Според Жан Жак Русовата теорија, дека волјата на граѓанинот никогаш не може да се поткупи, само дека граѓанинот може да се измами, ќе заклучиме дека волјата впрочем го отсликува убедувањето на индивидуата граѓанин.


 
 

Објавено: 08/04/2014

Tурција и Европа прогласија „завршница на играта“ за пушачите

Европската унија и турските експерти за тутун воспоставија правила кои имаат за цел да се стави крај на пушењето во Европа.


 
 

Објавено: 08/04/2014

Јужен поток суспендиран?

Европската Унија одлучила да ја суспендира изградбата на Јужен поток кон Балканот, изјавил Карлос Паскал висок американски дипломат.


 
 

Објавено: 07/04/2014

САД испраќаат нови разорувачи во Јапонија

Вашингтон реагира на севернокорејските ракетни тестови. За на комунистичкиот режим да му се покаже до каде му се границите, САД ќе стационираат уште два воeни бродa во Јапонија.


 
 

Објавено: 07/04/2014

Јункер: На ЕУ и е потребна „пауза во проширувањето“

На земјите од Балканот им е потребна перспектива за членство во Европската унија, но ЕУ би морала побавно да презема чекори, изјави поранешниот премиер на Луксембург и кандидат на европските десноцентристички партии за претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер.


 
 

Објавено: 07/04/2014

Зошто Каталонија заслужува независност?

Подемот на национализмот е очигледно во пораст насекаде низ Европа, со претстојниот референдум во Шкотска, можната поделба на Белгија, па и референдумот во Каталонија


Партнери на Правдико