Вести | Правдико - Part 1410

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 25/12/2013

Јавна расправа за измените на Законот за лекови и Законот за здраствена заштита

Денеска со почеток во 12:30 на Фармацевскиот факултет е закажана јавна расправа на која ќе се разговара за новите предлог измени на Законот за здраствена заштита и Законот за лекови.


 
 

Објавено: 24/12/2013

Доцна е за пресудата од Хаг

Најавите за ефектуирањето на пресудата од Хаг се повеќе за домашната јавност, отколку што се преземаат фактички чекори на меѓународен план тоа да се оствари, вели професор Денко Малески.


 
 

Објавено: 24/12/2013

И тоа е возможно: „К-15“ во приватниот сектор!

ССМ и ОРМ договорија исплата на регрес за годишен одмор на работниците во приватниот сектор од областа на стопанството. Висината на т.н. „К-15“ ќе изнесува најмалку 40 проценти од просечната нето-плата по работник исплатена во последните три месеци


 
 

Објавено: 24/12/2013

ДЕТОНАТОР: Паднаа драконски казни- доживотен затвор за двајца обвинети

Од најниски до највисоки казни добија обвинетите во случајот Детонатор.


 
 

Објавено: 23/12/2013

Расправа во Собранието за загадувањето

Пратениците денеска во рамки на 80. седница расправаат по Информацијата за загадувањето во Скопје, поднесена од пратениците од опозицијата.


 
 

Објавено: 22/12/2013

Мерките за заштита од загадувањето продолжени до вторник

Според прогнозите на метеоролозите во Македонија нема навестувања за промена на временските услови, ни на квалитетот на воздухот до средината на наредната недела. Владата затоа ги продолжи заштитните мерки до вторник.


 
 

Објавено: 21/12/2013

ЗНМ: Интернет порталите ќе бидат надвор од Законите за медиуми

Владата на Република Македонија и Здружението на новинарите на Македонија се согласуваат интернет порталите да се исклучат од Законот за медиуми


 
 

Објавено: 21/12/2013

Субвенции за работодавачите за вработување приматели на социјална помош

На денешната владина седница беа усвоени предлози за измена и дополнување на законите за вработување и социјална поддршка во случај на невработеност


 
 

Објавено: 21/12/2013

Ќе се продолжи рокот за апликација за откуп на дворовите

Владата на денешната отворена седница го прифати предлогот на Министерството за финансии и Управата за имотно-правни работи за продолжување на рокот за поднесување барање за приватизација на дворното место.


 
 

Објавено: 21/12/2013

Уште 30 дена притвор за Шиповиќ

Претседавачот на Советот на скопската општина Центар и истакнат член на опозициската СДСМ, Мирослав Шиповиќ, кој се товари за злоупотреби во работењето, пред точно еден месец беше екстрадиран од Австрија во Македонија.


Партнери на Правдико