Вести | Правдико - Part 1418

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 20/12/2013

Европа на чекор до банкарска унија

Договорот предвидува во наредните десет години да се формира фонд кој ќе биде финансиран од банкарската индустрија


 
 

Објавено: 20/12/2013

ЕУ нема да биде воена велесила

На самитот во Брисел, лидерите на земјите-членки на ЕУ се договорија за потесна воена соработка во иднина. Но, кога ќе се спомене конкретна соработка, тогаш почнуваат проблемите


 
 

Објавено: 19/12/2013

Грција и Албанија подготвени да се договорат за поморската граница

Потпишувањето на спогодбата за обележување на границата е од интерес за двете земји и народи, велат официјалните претставници.


 
 

Објавено: 19/12/2013

Битка за Украина

Русија даде 15 милијарди и евтин гас, ЕУ и САД – сендвичи


 
 

Објавено: 19/12/2013

Од февруари, регистрација на фирми само по електронски пат

Регистрацијата на фирми од февруари в година ќе се врши само по електронски пат. Измените се подготвени и треба да се достават до Владата до крајот на месецов.


 
 

Објавено: 18/12/2013

ЕУ ја поттикна Србија, но не и Албанија

Србија постигна доволно напредок да почне пристапни преговори со Европската унија. Ова го решија шефовите на дипломатиите на Унијата на состанокот во Брисел на кој, освен за Македонија ја одложија одлуката и за евроинспирациите на Албанија.


 
 

Објавено: 18/12/2013

Во сила Владините мерки за заштита од загадувањето

Од денеска до 21 декември ослободени од работа ќе бидат бремените жени и лицата над 60 години во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и битолскиот регион поради загадувањето на воздухот кое деновиве е над дозволеното.


 
 

Објавено: 18/12/2013

Нема одговор како до почеток на преговори за Македонија

Позицијата на Европскиот парламент во однос на Македонија е позната. Таа е изразена во неколку по ред резолуции во кои се бара почеток на преговорите без натамошино одлагање.


 
 

Објавено: 17/12/2013

Поднесен Обвинителен акт за обвинетите од акцијата “ШПИОН”

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека по спроведената истрага, за предметот познат во јавноста под името “Шпион”, на 17.12.2013 година поднесе Обвинителен акт


 
 

Објавено: 17/12/2013

Грција се надева на попопустливи одлуки на Македонија

Претставувајќи ги во Вашингтон приоритетите на претстојното грчко претседателство со ЕУ, заменикот министер за развој , Нотис Митаракис, целата вина за спорот за името ја префрлил врз Македонија


Партнери на Правдико