Вести | Правдико - Part 1439

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 03/12/2013

Пратениците ги изгласаа измените на Законот за исплата на платите

Законот за изменување на Законот за исплата на платите, по скратена постапка, денеска беше изгласан во обранието, на попладневното продолжение на 77-та седница.


 
 

Објавено: 03/12/2013

Нови законски измени – зголемени права на работодавачот

Новите измени во законот за работнички права се еден вид лустрација на работниците, вели поранешен синдикалец Драге Јовановски.


 
 

Објавено: 02/12/2013

Властите се справуваат со нелегалното коцкање во Албанија и во Косово

Експертите за безбедност велат дека со нелегалното коцкање се финансираат други елементи на организираниот криминал и на тероризмот.


 
 

Објавено: 02/12/2013

Македонија е на пат кон ЕУ, но не е – на автопат

ЕУ останува отворена за Западниот Балкан, но поради кризата и замореноста потребно е трпение, се чу во дискусијата за проширувањето во организација на Аспен институтот. Резервираност и недореченост остана за Македонија.


 
 

Објавено: 01/12/2013

Денеска во Хрватска се гласа на референдум за дефиницијата брак

Граѓаните на Хрватска денеска гласаат на референдум преку кој, истополовите бракови во таа држава би можеле да бидат забранети. На денешниот референдум силите се јасно поделени, владејачките партии кои се лево и либерално ориентирани..


 
 

Објавено: 01/12/2013

Протести во Украина заради договорот со ЕУ

Демонстрациите се резултат на одлуката на кабинетот да не го потпише трговскиот договор, и наместо тоа оди со Русија.Полицијата во Украина употреби солзавец на про-европските протестанти кои втор ден демонстрираат против одлуката..


 
 

Објавено: 30/11/2013

Поддршка за извештајот на Хауит од ЕП

Европратениците Тонино Пицула и Едвард Кукан изразија согласност со последниот предлог извештај на Ричард Хауит за напредокот за Македонија во ЕУ. За извештајот ќе се гласа на почетокот на идната година.


 
 

Објавено: 29/11/2013

Македонија меѓу новите 14 членки на Советот за човекови права на ОН

Во телото членуваат вкупно 47 земји; гласањето предизвика реакции на организациите за човекови права кои беа против контроверзните кандидати


 
 

Објавено: 29/11/2013

Забрзување на стечајот – мала надеж за работниците!

Специјалниот закон за стечај треба да овозможи продажба на имотот на стотици фирми, но ќе донесе ли бенефит за сите? Шансите дел од колачот да добијат сите доверители, посебно работниците-се мали, коментираат засегнатите


 
 

Објавено: 27/11/2013

Државите од регионот се фокусираат на мерките против трговијата со луѓе

Тоа беше чудна сцена во центарот на Белград: тинејџерка седeше пред продавница со модринки на лицето и со врзани раце. Друга девојка стоеше до неа со лента на устата, држејќи знак на кој пишуваше: „Таа не може да побара помош“. ….


Партнери на Правдико