Вести | Правдико - Part 1460

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 30/11/2013

Поддршка за извештајот на Хауит од ЕП

Европратениците Тонино Пицула и Едвард Кукан изразија согласност со последниот предлог извештај на Ричард Хауит за напредокот за Македонија во ЕУ. За извештајот ќе се гласа на почетокот на идната година.


 
 

Објавено: 29/11/2013

Македонија меѓу новите 14 членки на Советот за човекови права на ОН

Во телото членуваат вкупно 47 земји; гласањето предизвика реакции на организациите за човекови права кои беа против контроверзните кандидати


 
 

Објавено: 29/11/2013

Забрзување на стечајот – мала надеж за работниците!

Специјалниот закон за стечај треба да овозможи продажба на имотот на стотици фирми, но ќе донесе ли бенефит за сите? Шансите дел од колачот да добијат сите доверители, посебно работниците-се мали, коментираат засегнатите


 
 

Објавено: 27/11/2013

Државите од регионот се фокусираат на мерките против трговијата со луѓе

Тоа беше чудна сцена во центарот на Белград: тинејџерка седeше пред продавница со модринки на лицето и со врзани раце. Друга девојка стоеше до неа со лента на устата, држејќи знак на кој пишуваше: „Таа не може да побара помош“. ….


 
 

Објавено: 27/11/2013

Трајанов се откажа од иницијативата за итна измена на законот за заштита на сведоци

Контроверзите околу пресудата за новинарот Томислав Кежаровски покренаа дебата во јавноста за квалитетот на законот за заштита на тајните сведоци според чиј член Кежаровски доби затворска казна во висина од 4,5 години.


 
 

Објавено: 27/11/2013

Меркел го објави договорот за големата коалиција

Германската канцеларка Ангела Меркел, на денешната прес конференција во Берлин, го објави коалициониот договор меѓу нејзината Христијанско-демократска унија и Социјал-демократската партија. ,,Германската иднина,, е мотото на големата коалиција…


 
 

Објавено: 27/11/2013

Косово не може во ОН

Косово нема да биде член на Обединетите Нации, изјавиле за приштинскиот весник „Трибуна“ дипломатски извори, додавајќи дека на официјална Приштина тоа и е одамна кажано. Како што пишува весникот, на Приштина и е дадено до знаење да се откаже од таа цел..


 
 

Објавено: 26/11/2013

Цивил – долга листата на повреди на човекови права

Дискриминацијата и кршењето на човековите права се широко распротстранети, покажало истражувањето на Цивил. Годинава има широко распространета дискриминација и кршење на човековите права.


 
 

Објавено: 26/11/2013

Што ги забавува евроинтеграциите на Балканот?

Брисел оценува дека политиката на проширување функционира и дава резултати. Берлин потсетува на сѐ помалата подготвеност на ЕУ за проширување. Аналитичарите предупредуваат ..


 
 

Објавено: 26/11/2013

Ховит побара од ЕП нова позитивна Резолуција за Македонија

Република Македонија без одложување да ги почне преговорите за членство во Европската унија, оти не е само загрозен кредибилитетот на Брисел, туку и на Обединетите нации


Партнери на Правдико