Вести | Правдико - Part 2

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 12/02/2023

Издвоено мислење на уставните судии Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за одредби од Деловникот за работа на Владата на РМ

Врз основа на член 25 став 6 од Деловникот на Уставниот суд на Република Северна Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр.70/1992 и „Службен весник на Република Северна Македонија” бр.202/2019 и 256/2020), по гласањето против…


 
 

Објавено: 12/02/2023

Во тек е процес на изготвување на Закон за медицински сестри и акушерки

Министерството за здравство започна процес на изготвување на Закон за медицински сестри и акушерки. Целта на овој закон е да се уредуваат условите на вршење на здравствената дејност на медицинските сестри и акушерките, условите и…


 
 

Објавено: 06/02/2023

Над половина килограм марихуана пронајдени во автомобил, истрага против едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 29-годишен скопјанец под сомнение за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став…


 
 

Објавено: 06/02/2023

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон се објавени…


 
 

Објавено: 03/02/2023

Врховен суд: Правно мислење за извршување на парично побарување спрема РСМ и нејзините органи

Одделот за граѓански дела на Врховниот суд на Република Северна Македонија, врз основа на член 68 од Судскиот деловник („Службен весник на РМ“ бр. 66/2013 и 114/2014) и член 33 од Деловникот за работа на…


 
 

Објавено: 03/02/2023

Издвоено мислење на уставниот судија Костадиновски за одредби од Законот за административни службеници

Врз основа на член 25 став 6 од Деловникот на Уставниот суд на Република Северна Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр.70/1992 и „Службен весник на Република Северна Македонија” бр.202/2019 и 256/2020), по гласањето против…


 
 

Објавено: 03/02/2023

Претрес во Куманово, пронајден кокаин, приведен дилер

На 02.02.2023 во 19.45 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Љ.Р.(28) од Куманово. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени околу 350 грама кокаин и…


 
 

Објавено: 03/02/2023

Спасовски: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на…


 
 

Објавено: 30/01/2023

Издвоено мислење на уставниот судија Костадиновски за одредби од Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани лица во Република Македонија

Врз основа на член 25 став 6 од Деловникот на Уставниот суд на Република Северна Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр.70/1992 и „Службен весник на Република Северна Македонија” бр.202/2019 и 256/2020), по гласањето за…


 
 

Објавено: 25/01/2023

Судот во Стразбур ги смета за прифатливи случаите против Русија за соборувањето на MХ 17

Европскиот суд за човекови права објави дека се прифатливи случаите покренати од Украина и Холандија против Русија за кршење на човековите права во двата отцепени региони Луганск и Доњецк во Украина и за соборувањето на…


Партнери на Правдико