Вести | Правдико- Part 2

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 06/05/2021

OJO Битола: Постигната спогодба со осомничените за царскиот рез во Клиничката болница во Битола

Основното јавно обвинителство Битола, по спровредената претходна постапка, а пред поднесување на обвинителен предлог постигна спогодба со трите осомничени лица – двајца специјалисти гинеколози од Одделот за гинекологија и акушерство во ЈЗУ Клиничката болница „Д-р…


 
 

Објавено: 06/05/2021

СЗО ја поздрави одлуката на Вашингтон да поддржи привремено одземање на патентот за вакцина

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус ја поздрави „историската одлука“ на САД да поддржат привремено укинување на патентите за вакцини против коронавирусот. „Им честитам на Соединетите Држави за оваа историска одлука во корист на вакцината,…


 
 

Објавено: 06/05/2021

Во Германија приведени осомничени бугарски трговци со бебиња

Еден бугарски пар е во притвор во Германија под сомнение за вмешаност во синџир на трговија со луѓе. Тие носеле бремени жени во Грција, каде што ги раѓале бебињата кои потоа им биле продавани на…


 
 

Објавено: 04/05/2021

ЕП прифати петиција за поддршка на македонското малцинство во Бугарија

Комитетот за петиции на Европскиот парламент ја прифатил петиција на бугарскиот новинар Михаил Михајлов за поддршка на македонското малцинство во Бугарија. Михајлов петицијата ја доставил на 12 декември минатата година. „Со задоволство ве известувам дека…


 
 

Објавено: 04/05/2021

Обвинителен акт против пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор….


 
 

Објавено: 04/05/2021

Гостиварското обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против едно лице, 57-годишен жител на с.Здуње, за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пушање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции…


 
 

Објавено: 29/04/2021

Пријавување на адвокати за обезбедување на бесплатна правна помош во постапките за признавање право на азил

Врз основа на член 40 од Законот за бесплатна правна помош („Службен весник на РСМ“ бр.101/19 од 22.05.2019 година), Министерството за правда информира за: ПРИЈАВУВАЊЕ НА АДВОКАТИ ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОШ ВО ПОСТАПКИТЕ…


 
 

Објавено: 29/04/2021

ССМ: Нема да дозволиме кризата да се насочи само кон работниците

По денешната седница на Социјално економскиот совет Секретарот на Сојузот на синдикатите на Македонија Златко Цветковски истакна дека низ дијалогот укажале оти нема да дозволат кризата да се насочи само и единствено кон работниците и…


 
 

Објавено: 29/04/2021

ОЈО Кочани: Притвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постпка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела  Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во…


 
 

Објавено: 29/04/2021

Приведен лихвар од Велес

На 28.04.2021 околу 15.40 часот на ул.„Петре Прличко“ во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода А.С.(44) од Велес, поради сомнение за сторено кривично дело „лихварство“. Тој бил лишен од слобода при…


Партнери на Правдико