Правдико

Вести

 
 

Објавено: 16/01/2019

Приведени четворица дилери на марихуана

На 15.01.2019 година околу 23.00 часот на улица „Александар Илиќ“ во Дебар, при контрола на патничко моторно возило „Фолксваген Поло“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Д.А.(45) од Тетово, полициски службеници пронашле две торби со…


 
 

Објавено: 15/01/2019

Му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на Рузвелтова

На скопјанец му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на улица Рузвелтова во Скопје.


 
 

Објавено: 15/01/2019

Експлозивни направи и куршуми пронајдени во куќа во Куманово

Две експлозивни направи, детонаторски каписли и куршуми биле пронајдени во куќа во Куманово.


 
 

Објавено: 15/01/2019

(Видео) МВР ќе ги јакне капацитетите за борба против фалсификувањето евра

Постоењето капацитети за борба против фалсификувањето евра е еден од основните предуслови предвидени во поглавјето 24 и колку побргу ќе ги изградиме овие капацитети, толку подобро за процесот на преговори, но и подобро за зајакнување на нашите институции во зголемување на капацитетите и нивната стабилност, со што ќе се зголеми довербата на граѓаните, рече министерот Оливер Спасовски на конференцијата „Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификувањето евра“, што се одржува во Скопје.


 
 

Објавено: 15/01/2019

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените на собранискиот спикер Талат Џафери, на 21 април би можел да се одржи првиот круг, а на 5 мај вториот круг од претседателските избори. Најдоцна до 8 февруари ќе се распишат претседателските избори. Во три општини ќе има и локални избори во исто време со претседателските избори, информира денеска Џафери.


 
 

Објавено: 15/01/2019

Владата: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е уставно

Објавувањето на законите за јазиците и договорот од Преспа во „Службен весник“ е во согласност со Уставот, соопштија од Владата. Од таму додаваат дека претседателот Ѓорге Иванов го прекршил Уставот со непотпишување на договорите со оглед на тоа што тие двапати биле изгласани во Собранието.


 
 

Објавено: 15/01/2019

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери, против директорот на „Службен весник“, но и против сите за кои ќе биде утврдена одговорност дека го прекршиле законот со објавувањето на законот за двојазичност, без потпис на претседателот на државата, изјави Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.


 
 

Објавено: 15/01/2019

Две лица од Косово со фалсификувни шенген визи се обиделе да преминат нa Граничниот премин ,,Ќафасан”

На 14.01.2019 година во 12.05 часот на Граничен премин „Ќафасан“ при пасошка контрола, било констатирано дека шенген визите кои било во патните исправи на Ј.Р.(32) и Г.С.(26), двајцата од Косово, биле фалсификувани. Во 15.30 часот…


 
 

Објавено: 15/01/2019

Три лица уапсени во антитерористичка акција во Каталонија

Каталонската полиција уапси најмалку три лица осомничени дека се поврзани со тероризам, кражби, трговија со дрога и други злосторства. Во антитерористичката акција учествувале повеќе од 100 агенти, пренесува агенцијата АП. Според портпаролката на полицијата, претрес…


 
 

Објавено: 15/01/2019

Меѓународниот суд го ослободи Лорен Гбагбо

Меѓународниот кривичен суд во Хаг го ослободи поранешниот претседател на Брегот на Слоновата Коска, Лорен Гбагбо. Тој беше обвинет за злосторства против човештвото во врска со насилството по спорните избори во 2010 година. Во насилните…


Партнери на Правдико