Вести | Правдико - Part 3

Правдико

Вести

 
 

Објавено: 31/08/2022

Борел ги повика членките на ЕУ да најдат заедничка основа за забраната за визите за Русите

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ги повика 27-те членки на ЕУ да најдат компромис за тоа дали да се забрани издавањето туристички визи за Русите како санкција за неиспровоцираната инвазија на Москва врз Украина….


 
 

Објавено: 31/08/2022

При претрес во Скопје пронајдена дрога и апарати за лабараторија за производство на марихуана

На 30.08.2022 во Скопје, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода Б.К.(35) од Скопје. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени околу…


 
 

Објавено: 31/08/2022

Субвенциониран студенски оброк ќе се продолжува и за академската 2022/2023 година

Со Законот за субвенциониран студентски оброк се уредува правото на студентите за субвенциониран студентски оброк како и начинот и критериумите за субвенционирање. Со оглед дека по измените и дополнувањата на овој закон од 2021 година…


 
 

Објавено: 26/08/2022

КроШу сè поблиску до вашата општина!

Компанијата Кромберг & Шуберт Македонија Бт ДООЕЛ – подружница КШМК-Ил Илинден со интерактивна работилница во повеќе општини во наредниот период. Сите заинтересирани ќе имаат можност да се запознаат со работата на компанијата која веќе 10…


 
 

Објавено: 19/08/2022

Петта година со ред се доделија стипендии од компанијата Кромберг & Шуберт

Компанијата Кромберг & Шуберт Македонија Бт ДООЕЛ како општествено одговорна компанија е инволвирана со свои донации и придонеси кон различни сфери од животот во Пелагонискиот регион, но како приоритет секогаш се насочува кон здравството и…


 
 

Објавено: 18/08/2022

МВР: Кои се ризиците на ‘мазга’ за пренос на пари? Кампања за свесност за злоупотреби на вашата банкарска сметка

#YourAccountYourCrime (#ТвојаСметкаТвојКриминал) – Немој да станеш ‘мазга’ за пренос на пари! Криминалните организации често прибегнуваат кон перење на пари за да го скријат потеклото на своите недозволени фондови. Целта е средствата да се појават легални и…


 
 

Објавено: 17/08/2022

Европскиот парламент вклучен во истрагата за шпионирањето грчки пратеник

Европскиот парламент ќе соработува со грчките власти за да го истражи „неподносливото и неоправдано“ државно шпионирање на грчки пратеник од ЕУ, изјави Јури Лаас, портпарол на претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола. „Незаконското следење на…


 
 

Објавено: 17/08/2022

Хелсиншкиот комитет бара јавна осуда за ширењето меѓуетничка омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права соопшти дека со загриженост констатира дека државната прослава на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор во организација на Владата, наместо да има обединувачки карактер, беше уште еден повод за ширење…


 
 

Објавено: 17/08/2022

Претрес во Битола, запленета е дрога во вредност од околу 800.000 евра, приведени 5 лица

На 16.08.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје – Единица за недозволена трговија со дрога, во координација со тимови од Одделот за…


 
 

Објавено: 16/08/2022

Муареми се повлекува од Финансиска полиција

Првиот човек на Управата за Финансиска полиција, Арафат Муареми се повлекува од функцијата, соопштуваат од институцијата со која шефува тој. Повлекувањето од функцијата уследи откако јавниот обвинител Љубомир Јовески поведе постапки за утврдување дисциплинска одговорност…


Партнери на Правдико