Регион | Правдико

Правдико

Регион

 
 

Објавено: 22/03/2021

Министри на ЕУ: Потребна е поголема поддршка од ЕУ за процесот на проширување на Западен Балкан

На министерската сесија во Брисел, министрите за надворешни работи на Романија и Хрватска истакнаа дека е неопходна посеопфатна дискусија и поддршка на Европската Унија за процесот на проширување на Западен Балкан, а на сесијата и беше предадена иницијатива на шест членки на ЕУ за поддршка на реформите во Босна и Херцеговина.


 
 

Објавено: 17/03/2021

ЕК: Дигитален сертификат само за вакцини одобрени од ЕУ

Европската комисија (ЕК) го претстави усвоениот предлог на Комисијата за „дигиталниот зелен сертификат“ што ќе овозможи полесно патување во рамките на Европската унија (ЕУ). Според предлогот на ЕК, овој сертификат ќе биде и во печатена…


 
 

Објавено: 04/03/2021

За да спречи перење на пари, Кипар ќе ја испитува сопственоста врз компаниите

Кипар планира да воспостави регистар на сопственици на илјадници компании во наредните месеци, со што ќе ги расветли нетранспарентните зделки на компаниите, што го доведоа до лош глас, пишуваат светските агенции. Деталите за илјадниците компании…


 
 

Објавено: 18/02/2021

Израел подготвува закон за забрана на соработката со Меѓународниот кривичен суд

Израелските власти подготвуваат закон со кој се забранува каква било соработка со Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг и се предлага затворска казна од пет години за какво било кршење на овој закон, пренесува „Мидл…


 
 

Објавено: 16/02/2021

Бугарија осудена во Стразбур за книги во кои се вели дека Холокаустот е измама

Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја осуди Бугарија во два случаи во вторникот за антисемитски и дискриминаторски пораки во книгите и говорите на лидерот на Атака и општински советник во Софија, Волен Сидеров,…


 
 

Објавено: 15/02/2021

ЕК: Намалете го патувањето, но не затвораjте ги границите во рамките на ЕУ

Европската комисија ќе испрати писмо до земјите членки во кои ги повикува да се придржуваат кон договорените упатства кога станува збор за можни ограничувања на слободата на движење во рамките на ЕУ. Оваа реакција на…


 
 

Објавено: 02/02/2021

Стразбур: Бугарија осудена за неефикасна истрага за сексуална злоупотреба на деца во сиропиталиште

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од Стразбур, во пресудата донесена во врска со наводите за сексуална злоупотреба на три деца во дом за деца во Бугарија пред нивното усвојување од италијанска брачна двојка во…


 
 

Објавено: 20/01/2021

Грција ќе издава дигитален сертификат за вакцинација

Премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис изјави дека почнува издавањето на дигиталниот сертификат за вакцинација, што е уште една грчка иновација. За време на состанокот за текот на спроведувањето на националниот план за вакцинација, тој додаде…


 
 

Објавено: 12/01/2021

Од денес влез во Црна Гора без ПЦР-тест

Министерството за здравство на Црна Гора одлучи да дозволи влез во Црна Гора од денес без задолжително тестирање на коронавирус, изјави министерката Јелена Боровиниќ-Бојовиќ. Боровиниќ-Бојовиќ на прес-конференцијата рече дека епидемиолошката состојба во Црна Гора е…


 
 

Објавено: 08/01/2021

Задолжителен седумдневен карантин за сите кои пристигнуваат во Грција

Од три на седум дена е зголемен домашниот карантин за сите оние кои од странство пристигнуваат во Грција, согласно новите одлуки на Агенцијата за цивилно воздухопловство, што ќе важат од денеска до 21 јануари. Паралелно,…


Партнери на Правдико