Правдико

Регион

 
 

Објавено: 09/05/2019

Во Црна Гора денеска пресуда за обидот за пуч во 2016 година

Во Црна Гора денеска се очекува да биде изречена пресуда против 14 лица обвинети дека планирале насилно соборување на власта во октомври 2016 година. Црногорските власти соопштија дека тие имале план да го окупираат парламентот…


 
 

Објавено: 03/05/2019

Косово нема да ја менува таксата на увоз од Србија и од БиХ

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели изјави дека властите нема да носат одлука во врска со таксата од 100 отсто на увозот од Србија и БиХ пред средбата со српските челници, што на покана на францускиот претседател Емануел Макрон ќе се одржи на 1 јули во Париз.


 
 

Објавено: 23/04/2019

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото на Маринова беше пронајдено на 6 октомври минатата година на реката Дунав во градот Русе,…


 
 

Објавено: 18/04/2019

Ердоган рече дека неговата партија ќе се бори сé додека турскиот изборен одбор не донесе одлука

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во четвртокот изјави дека неговата партија АК ќе се бори сé до конечната одлука на Високиот изборен одбор (ЈСК) за локалните избори што се одржаа на 31 март, еден ден откако главниот опозициски кандидат ја презеде функцијата на градоначалник на Истанбул.


 
 

Објавено: 17/04/2019

Грција бара отштета од Германија од двете светски војни

Грција бара од Германија да и исплати воени отштети за материјалните штети и кражби, репарации за жртвите и роднините на жртвите, отплата на окупаторскиот заем и враќање на украдените археолошки и црковни богатства за време…


 
 

Објавено: 17/04/2019

Холандските пратеници бараат воведување визи за Албанците

Четири холандски пратеници иницираa да се укине привремениот безвизен режим на патувања за албанските граѓани во Шенген-зоната, како дел од борбата против организираниот криминал. Предлогот беше усвоен од страна на Парламентот на Холандија на 11…


 
 

Објавено: 05/04/2019

(Видео) Стотина мигранти се судрија со грчката полиција во обид да влезат во Македонија

Стотина мигранти денеска се судрија со грчката полиција, откако го напуштија кампот во Солун и се упатија кон границата со Македонија. Полицијата употреби солзавец и шок-бомби за да ги спречи во нивниот обид. Грчките медиуми пренесуваат дека меѓу мигрантите се и мајки со деца, кои бараат да ја преминаграницата за да продолжат кон Германија.


 
 

Објавено: 01/04/2019

РСС: Намалување на цените, а потоа укинување на роамингот

Укинувањето на роаминг во земјите од Западен Балкан за граѓаните во регионот е важно, исто како и слободното движење, и истовремено на бизнисмените ќе им ги олесни условите за бизнис, покажа анкетата спроведена од Советот за регионална соработка (РЦЦ) во Белград, Подгорица, Приштина, Сараево, Скопје и Тирана.


 
 

Објавено: 22/03/2019

Турското Обвинителство нареди притвор за 144 лица поради врски со Ѓулен

Главниот обвинител во Истанбул изјави денеска дека наредил притвор за 126 вработени во судскиот систем осомничени за наводни врски со мрежата на Фетулах Гулен, пренесува РТ.


 
 

Објавено: 20/03/2019

Денеска второстепена пресуда против Радован Караџиќ

По три години жалбeна постапка, Жалбениот совет од механизмот за кривични судови во Хаг денеска треба да ја изрече второстепената пресуда против лидерот на босанските Срби за време на војната во Босна и Херцеговина Радован…


Партнери на Правдико