Правдико

Регион

 
 

Објавено: 26/09/2019

Разбиена една од најголемите криминални групи во Европа – продавале бебиња во Грција

Грчката полиција на северот на земјата разби криминална група која продавала бебиња, додавајќи дека станува збор за една од најорганизираните групи во Европа. Полиција информираше дека 12 лица се уапсени, а 66 се обвинети. Шефот…


 
 

Објавено: 25/09/2019

Комитет на Европарламентот гласаше за либерализација на визниот режим со Косово

Либерализацијата на визниот режим за граѓаните на Косово беше поддржана од Одборот на Европскиот парламент за граѓански слободи. Иако и претходно во европарламентот се гласаше за либерализацијата на визниот режим со Косово, според процедурата, по…


 
 

Објавено: 23/09/2019

Уапсени албански новинари поради лажната вест „Се предвидува силен земјотрес, еве во колку часот“

Поради лажна вест за наводен силен земјотрес приведени се двајца новинари. Лажната вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвикала синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегле од нивните домови. Веста била објавена веднаш по силниот земјотрес кој ја погоди Албанија синоќа после 22 часот со јачина 4,5 степени според Рихтер, а со епицентар 7 километри северозападно од Валона и 20 километри од Тирана.


 
 

Објавено: 11/09/2019

Во Бугарија обвинет претставник на НВО за шпион на Русија

Во Бугарија е обвинет еден претставник на невладина организација дека шпионирал за Русија и оти наводно давал информации со цел земјата да ја смени нејзината прозападна ориентација. Заменик главниот обвинител Иван Гешев изјави дека Николај…


 
 

Објавено: 06/09/2019

Владата на БиХ ќе поведе тужба против Република Српска

Владата на Федерацијата БиХ, денеска, му дала согласност на Федералното министерство за финансии да поведе тужба против Република Српска тврдејќи дека Федерацијата била оштетена при распределбата на приходите од индиректните даноци, пренесуваат босанските медиуми. Оваа одлука е донесена едногласно на седница на владата. Пред еден месец владата на Република Српска поднесе во…


 
 

Објавено: 02/09/2019

Во Грција уапсени 34 лица поради лажни документи

Во Ираклион беа уапсени 34 лица поради поседување лажни патни исправи со кои имале намера да патуваат во странство. Дваесет мажи и 14 жени на возраст меѓу 18 и 47 години беа уапсени на меѓународниот…


 
 

Објавено: 22/08/2019

Грција постави услов за почеток на преговорите на ЕУ со Албанија

Почитувањето на правата на грчкото малцинство е услов за добивање на датум за преговори за влез на Албанија во ЕУ, напишал грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во писмото до друштвото на грчкото малцинство во Албанија, „Омонија“, пренесе тиранската ТВ Ора њуз.


 
 

Објавено: 21/08/2019

Предложено преуредување на БиХ по примерот на Белгија

Претседателот на Одборот за надворешна политика во хрватскиот Сабор, Миро Ковач, денеска оцени дека Хрватите во БиХ со преуредувањето на оваа земја во три региони, по примерот на Белгија, би можеле остварат еднакви права со…


 
 

Објавено: 06/08/2019

Грција воведе остри казни за возачите-пушачи

Возачите на такси, автобуси или некое друго јавно превозно средство во Грција кои пушат додека се на работа ќе бидат казнети со парична казна од 1.500 евра и ќе им биде одземена лиценцата за еден…


 
 

Објавено: 29/07/2019

Харадинај бара Уставниот суд да му ја протолкува оставката

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, изјави дека денеска побарал од Уставниот суд толкување на неговата оставка, која ја поднесе на 19 јули, како и за идното функционирање на Владата до одржување на предвремените парламентарни избори.


Партнери на Правдико