Регион | Правдико- Part 3

Правдико

Регион

 
 

Објавено: 12/08/2020

Австриски модел: Секое семејство ќе добие 360 евра по дете поради Ковид-19

Австриската влада ги поддржува жените во нивните различни животни избори –  жените како претприемачи, како вработени или како мајки. Само преку фондот за корона, жените се поддржани со 178 милиони евра, 80 проценти од вкупниот…


 
 

Објавено: 08/07/2020

Во Грција се укинува носењето маска во молови

Посетителите на моловите и трговските центри во Грција повеќе не се обврзани да носат заштитна маска, додека пак во кафулињата и угостителските објекти нема ограничувања на бројот на гости на една маса, согласно новата заедничка министерска одлука.


 
 

Објавено: 02/07/2020

Формиран список на земји од кои е можно влегување во Грција

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската Унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители, рече Стелиос Петсас, портпарол на владата на Грција, која вчера ги отвори своите граници за масовен…


 
 

Објавено: 02/07/2020

Невработеноста во Еврозоната зголемена на 7,4 проценти

Стапката на невработеност во еврозоната се зголеми за 0,1 процентни поени во мај, што се должи на рестриктивните мерки поради пандемијата на коронавирус, јави германската новинска агенција ДПА. Бирото за статистика на Европската унија, Евростат,…


 
 

Објавено: 10/06/2020

Вонредната состојба во Бугарија продолжува до крајот на јуни

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на Советот на министри изјави дека вонредната состојба во Бугарија ќе продолжи до крајот на јуни. Тој додаде дека ќе има наредба за тоа до крајот на денот.


 
 

Објавено: 03/06/2020

Двајца мигранти дивееле во центарот на Загреб, во станица еден од нив гризнал полицаец

Двајца баратели на азил синоќа направиле хаос во центарот на Загреб и дивееле во трговскиот центар „Импоран“.


 
 

Објавено: 28/05/2020

На малчанскиот бербер му се заканува казна затвор од 10 години до доживотен затвор

Судскиот процес против Нинослав Јовановиќ (47) од Малча, попознат како малчанскиот бербер, осомничен дека ја киднапирал и 10 дена ја злоупотребувал малолетната М. К. (12) од Суви Дол, ќе почне утре пред Високиот суд во Ниш.


 
 

Објавено: 28/05/2020

Во БиХ уапсена српска старлета поради проституција

Полицијата во Босна и Херцеговина уапси 16 лица во рација во околината на Бјелина, меѓу кои е и српска старлета, а запленети се и најмалку десет пиштоли и кокаин, објавено е денеска.


 
 

Објавено: 13/05/2020

Црна Гора уапси епископ на СПЦ за организирање литија во пандемија

Обвинителството во црногорскиот град Никшиќ утрово им изрече 72-часовен притвор на епископот на Српската православна црква, Јоаникие, и на уште седуммина свештеници, откако синоќа беа успасени за организирање литија во Никшиќ, со што ја прекршиле…


 
 

Објавено: 05/05/2020

Влез во Хрватска само со направен тест на коронавирус

Сите оние што ќе сакаат да влезат во Хрватска, ќе мора да имаат потврда дека се тестирани на коронавирус, изјави директорката на Клиниката за инфективни болести, Алемка Маркотиќ. Таа додаде дека тестот не смее да…


Партнери на Правдико