Свет | Правдико

Правдико

Свет

 
 

Објавено: 02/04/2021

Велика Британија: Повеќе од 70 пратеници против воведување ковид-пасоши

Повеќе од 70 британски пратеници се против воведувањето на таканаречените ковид-пасоши, кои владата ги разгледува со цел да помогне во отворањето на економијата кога ќе почнат да се укинуваат ограничувањата поради Ковид-19. Премиерот Борис Џонсон…


 
 

Објавено: 02/04/2021

„Најк“ го доби правниот спор против производителот на „сатанските патики“ со капки човечка крв

Компанијата „Најк“ го доби судскиот спор против уметничкиот колектив MSCHF, кој ги произведе т.н. „сатански патики“. „Најк“ поднесе тужба против уметничкиот колектив за кршење на правото на трговска марка, со намера да ја запре продажбата…


 
 

Објавено: 31/03/2021

Италија – Приведени италијански офицер и руски воен претставник осомничени за шпионажа

Италијанската полиција на 31 март соопшти дека привела еден капетан на италијанската морнарица заедно со руски воен претставник под сомнение за шпионажа. Италијанското Министерство за надворешни работи подоцна соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Сергеј…


 
 

Објавено: 22/03/2021

Пет години од терористичките напади во Брисел во кои загинаа 32 лица

Белгискиот крал и кралица им оддадоа почит на жртвите oд самоубиствените терористички, бомбашки напади во главниот град.


 
 

Објавено: 17/03/2021

Над 400 осудени поради постизборните протести во Белорусија

Повеќе од 400 лица се осудени досега во брутална акција на властите против демократските демонстранти во Белорусија, по спорните претседателски избори пред седум месеци.


 
 

Објавено: 15/03/2021

Ватикан: Свештениците не смеат да благословуваат истополови бракови

Ватикан денеска објави дека свештениците и другите службеници на Католичката црква не може да ги благословуваат истополовите заедници и дека таквите благослови не се легални доколку се спроведат. Ватикан ја донесе оваа одлука како одговор…


 
 

Објавено: 09/03/2021

Русија ги тужи Гугл, Фејсбук, Твитер, ТикТок и Телеграм

Руските власти тужат пет медиумски платформи, вклучувајќи ги Гугл, Фејсбук и Твитер, за наводно дека не ги избришале објавите во кои се повикуваат децата да учествуваат во нелегални протести, објави „Интерфакс“, повикувајќи се на суд…


 
 

Објавено: 18/02/2021

Рига ќе ги казнува граѓаните за гледање нелегални прекугранични канали

Десетици илјади Летонци, кои зборуваат руски јазик, ќе мора да ја намалат јачината на звукот на телевизорот и да се чуваат од маалските кодоши откога стапи во сила новиот закон според кој гледачите на нелиценцирани…


 
 

Објавено: 16/02/2021

Најавена истрага за силувањето во парламентот во Австралија

Премиерот на Австралија, Скот Морисон, вети дека ќе ги истражи културата и однесувањето на работното место во парламентот откога една жена излезе со тврдење дека била силувана во 2019 година во канцеларијата на тогашната министерка…


 
 

Објавено: 09/02/2021

Во Сенатот на САД почнува судењето за импичмент на Доналд Трамп

На поранешниот претседател на Соединетите држави Доналд Трамп по втор пат ќе му се суди во Сенатот, кога денеска започнува таквата постапка против него во горниот дом на Конгресот. Судскиот процес се случува скоро еден месец откако Конгресот беше под опсада на неговите приврзаници, кои погрешно тврдеа дека претседателските избори во минатата година беа „украдени“ или „наместени“, откако Трамп загуби од демократот Џо Бајден. Демократите – и некои републиканци – сметаат дека пред нападот на 6 јануари врз Капитол Трамп „го поттикна“ тоа. После неговиот импичмент во Претставничкиот дом на 13 јануари, документот за импичмент му беше предаден на Сенатот на 25 јануари, со што се отвори патот судењето да започне две недели подоцна.


Партнери на Правдико