Свет | Правдико

Правдико

Свет

 
 

Објавено: 01/06/2021

Почнува работата на обвинителството на ЕУ

Европското јавно обвинителство од денеска ги презема своите истражни и обвинителски задачи. Европското јавно обвинителство е независно и децентрализирано обвинителство на Европската унија, со надлежност да истражува, гони и да ги осудува кривичните дела против буџетот на ЕУ, како што се измама, корупција или сериозни прекугранични измами со ДДВ.


 
 

Објавено: 31/05/2021

ЕУ-став: Да се олеснат ограничувањата за патување и да не се тестираат вакцинираните лица

Европската комисија им предлага на земјите членки постепено во текот на летото да ги олеснат ограничувањата за патување. Европската комисија исто така предложи дека луѓето кои биле вакцинирани не треба да бидат предмет на понатамошно…


 
 

Објавено: 31/05/2021

Американската служба за безбедност шпионирала европски политичари со помош на Данска

Американската Националната агенција за безбедност шпионирала високи европски политичари, меѓу нив и германската канцеларка Ангела Меркел. Станува збор за периодот од 2012 до 2014, а американската Агенција тоа го правела со помош на данските разузнавачки…


 
 

Објавено: 26/05/2021

Навални ги тужеше затворските власти затоа што ги цензурираат неговите книги и весници

Рускиот опозиционер Алексеј Навални денеска се појави на сослушување преку видеоврска бидејќи ги тужеше на суд затворските власти дека незаконски му ја ограничуваат испораката на книги по негов избор и му ги цензурираат весниците што ги чита.


 
 

Објавено: 06/05/2021

СЗО ја поздрави одлуката на Вашингтон да поддржи привремено одземање на патентот за вакцина

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус ја поздрави „историската одлука“ на САД да поддржат привремено укинување на патентите за вакцини против коронавирусот. „Им честитам на Соединетите Држави за оваа историска одлука во корист на вакцината,…


 
 

Објавено: 06/05/2021

Во Германија приведени осомничени бугарски трговци со бебиња

Еден бугарски пар е во притвор во Германија под сомнение за вмешаност во синџир на трговија со луѓе. Тие носеле бремени жени во Грција, каде што ги раѓале бебињата кои потоа им биле продавани на…


 
 

Објавено: 02/04/2021

Велика Британија: Повеќе од 70 пратеници против воведување ковид-пасоши

Повеќе од 70 британски пратеници се против воведувањето на таканаречените ковид-пасоши, кои владата ги разгледува со цел да помогне во отворањето на економијата кога ќе почнат да се укинуваат ограничувањата поради Ковид-19. Премиерот Борис Џонсон…


 
 

Објавено: 02/04/2021

„Најк“ го доби правниот спор против производителот на „сатанските патики“ со капки човечка крв

Компанијата „Најк“ го доби судскиот спор против уметничкиот колектив MSCHF, кој ги произведе т.н. „сатански патики“. „Најк“ поднесе тужба против уметничкиот колектив за кршење на правото на трговска марка, со намера да ја запре продажбата…


 
 

Објавено: 31/03/2021

Италија – Приведени италијански офицер и руски воен претставник осомничени за шпионажа

Италијанската полиција на 31 март соопшти дека привела еден капетан на италијанската морнарица заедно со руски воен претставник под сомнение за шпионажа. Италијанското Министерство за надворешни работи подоцна соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Сергеј…


 
 

Објавено: 22/03/2021

Пет години од терористичките напади во Брисел во кои загинаа 32 лица

Белгискиот крал и кралица им оддадоа почит на жртвите oд самоубиствените терористички, бомбашки напади во главниот град.


Партнери на Правдико