Правдико

Свет

 
 

Објавено: 31/08/2014

ЕУ е подготвена за силни и јасни мерки против Русија

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјави дека ЕУ е подготвена да преземе многу силни и јасни мерки против Русија во текот на украинската криза.


 
 

Објавено: 31/08/2014

Џихадистите продаваат жени во Сирија за 1000 долари

Десетици жени јазиди, заробени во Ирак од џихадистите од „Исламска држава“, биле принудени да го прифатат исламот, по што биле продавани за 1.000 долари на џихадисти во Сирија


 
 

Објавено: 21/08/2014

Што зборува случајот Фергусон за САД?

Фергусон не е посебен случај, оценуваат американските организации за граѓански права. Полицијата и на други места непропорционално употребува сила против граѓаните со црна боја на кожата.


 
 

Објавено: 20/08/2014

Русија: немирите во фергусон потврда за длабоките проблеми со човековите права во САД

Немирите во градот Фергусон го потврдуваат постоењето на длабоки проблеми со почитувањето на човековите права во американското општество, се наведува во изјавата на претставникот на руското Министерство за надворешни работи


 
 

Објавено: 19/08/2014

Берлин ќе истражува дали Турција била шпионирана

Информациите дека германската тајна служба БНД шпионирала во Турција, ги алармира властите во Анкара. На разговор е повикан германскиот амбасадор во земјата.


 
 

Објавено: 15/08/2014

ОН бараат Иран да се соочи со проблемите со човековите права

Претставникот за човекови права на ОН, Ахмед Шахид го повика Иран да ги реши прашања за состојбата со чевековите права, кои беа покренати во последниот извештај на организацијата.


 
 

Објавено: 08/08/2014

Лидерите на Црвените Кмери добија доживотен затвор

Двајца лидери на озлогласената комунистичка диктатура во Камбоџа се прогласени за виновни за злосторства против човештвото од судот во Пном Пен.


 
 

Објавено: 06/08/2014

Еклстон ќе плати 100 милиони долари казна

Обвинителството во Германија ја прифати понудата да го прекине процесот против сопственикот на Формула 1, Берни Еклстон во замена за казна од 100 милиони долари. Судот потврди дека процесот ќе биде запрен.


 
 

Објавено: 04/08/2014

ЦИА го оправдува измачувањето на осомничените за тероризам

Информациите добиени на овој начин помогнале да се разоткријат и осуетат терористички завери, вклучувајќи ги информациите кои помогнале во борбата против Бин Ладен


 
 

Објавено: 01/08/2014

Конгресот ќе го тужи Обама

Американскиот Претставнички дом има намера да поднесе тужба против претседателот Барак Обама поради здравствената реформа.


Партнери на Правдико