Правдико

Свет

 
 

Објавено: 02/10/2020

Руската ФСБ притвори нуклеарен научник, ѝ предавал државни тајни на Кина

Руски физичар е обвинет за обелоденување државни тајни кога спровел истражување во лабораторија за физика во Кина. Тој не можел да се врати на својата работа поради Ковид-19 и од неодамна работел на Државниот универзитет во Томск, пренесува РТ.


 
 

Објавено: 22/09/2020

Во Европа има сѐ повеќе кокаин, дрогата е поквалитетна и лесно се доаѓа до неа

Кокаинот никогаш не бил толку лесно достапен во Европа како во последниве неколку години, предупредува Европскиот центар за мониторинг на наркотици и зависности од дроги (EMCDDA), истакнувајќи дека во 2018 година е забележан рекорден број…


 
 

Објавено: 17/09/2020

Нигериска сојузна држава воведе кастрација и смртна казна за силувачите

Гувернерот на нигериската сојузна држава Кадуна го одобри законот со кој се воведува кастрација и смртна казна за осудени силувачи.


 
 

Објавено: 17/09/2020

ЕП усвои резолуција со која се бараат поостри санкции за Русија поради случајот Навални

Европскиот парламент усвои резолуција со која се бараат дополнителни санкции против Русија во врска со наводното труење на Алексеј Навални минатиот месец, пренесува „Спутник“.


 
 

Објавено: 17/09/2020

Разбиена голема албанска нарко-група

Внимателно координирана полициска операција во 10 земји разби албански организиран криминален синдикат, кој шверцувал кокаин од Јужна Америка во Европа.


 
 

Објавено: 14/09/2020

Рочиште за екстрадиција на Асанж

Рочиштето за екстрадиција на Џулијан Асанж треба да се одржи денеска откако беше одложено откако член на американското обвинителство бил потенцијално изложен на ковид-19. Основачот на Викиликс, Асанж на 7 септември се појави пред лондонскиот суд во продолжението на правната битка за да се избегне екстрадиција во САД, каде што би можел да добие затворска казна од 175 години. На сослушувањето, кое треба да трае четири недели, судиите ќе ги слушнат изјавите на претставниците на американското правосудство, со кои се тврди дека Асанж се обидел да ангажира хакери за да провалат во тајните владини досиеја.


 
 

Објавено: 09/09/2020

Турција уапси осомничен за терористичкиот напад во Рејханли

Турските безбедносни сили уапсиле осомничен за нападот во 2013 година во областа Рејханли, во јужната турска провинција Хатај, објави во вторникот министерот за внатрешни работи на земјата, Сулејман Сојлу, пренесува „Анадолија“.


 
 

Објавено: 01/09/2020

ФБИ: Улични банди во Чикаго склучиле пакт да го убијат секој полицаец кој ќе потегне оружје врз осомничен

ФБИ издаде предупредување до полицијата во Чикаго дека триесетина улични банди склучиле договор за убивање на лице место на секој полицаец кој ќе извади пиштол во јавност, пренесува Еј-би-си.


 
 

Објавено: 01/09/2020

ЕУ ја предупредува Унгарија: Тоа што го правите е дискриминација

Европската комисија преку писмо ја предупреди Унгарија за недозволена дискриминација на луѓето врз основа на националноста.


 
 

Објавено: 01/09/2020

Познат порноактер обвинет за над 20 сексуални напади, му за заканува затворска казна од 250 години

Познатиот порноактер Рон Џереми во понеделникот беше обвинет за 20 дополнителни случаи на силување и сексуални напади, вклучително и врз 15-годишна, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител во Лос Анџелес. Џереми (67), едно од најголемите имиња…


Партнери на Правдико