Свет | Правдико- Part 203

Правдико

Свет

 
 

Објавено: 08/08/2014

Лидерите на Црвените Кмери добија доживотен затвор

Двајца лидери на озлогласената комунистичка диктатура во Камбоџа се прогласени за виновни за злосторства против човештвото од судот во Пном Пен.


 
 

Објавено: 06/08/2014

Еклстон ќе плати 100 милиони долари казна

Обвинителството во Германија ја прифати понудата да го прекине процесот против сопственикот на Формула 1, Берни Еклстон во замена за казна од 100 милиони долари. Судот потврди дека процесот ќе биде запрен.


 
 

Објавено: 04/08/2014

ЦИА го оправдува измачувањето на осомничените за тероризам

Информациите добиени на овој начин помогнале да се разоткријат и осуетат терористички завери, вклучувајќи ги информациите кои помогнале во борбата против Бин Ладен


 
 

Објавено: 01/08/2014

Конгресот ќе го тужи Обама

Американскиот Претставнички дом има намера да поднесе тужба против претседателот Барак Обама поради здравствената реформа.


 
 

Објавено: 29/07/2014

Плаќање за државјанство од ЕУ

Се’ си има своја цена, па во некои земји цена си има дури и државјанството. Со тоа таму се создава двокласен систем: богатите бегалци имаат пристап до него, а сиромашните остануваат исклучени.


 
 

Објавено: 29/07/2014

,,Њујорк тајмс” бара легализација на марихуаната

Весникот „Њујорк тајмс“ во својот уводник бара легализација на марихуаната и федералната забрана на лесната дрога ја споредува со периодот на прохибицијата во САД (1920-1933)


 
 

Објавено: 25/07/2014

Европскиот суд за човекови права ја осуди Полска поради тајните затвори на ЦИА

Европскиот суд за човекови права ја осуди денеска Полска поради нејзиното „соучесништво“ во спроведувањето на програмата за тајни затвори на ЦИА


Партнери на Правдико