Правдико

Занимливости

 
 

Објавено: 12/03/2019

Повеќе од 3000 дами, торта од 450 килограми и Влатко Лозановски – силна порака дека 8ми март е само еден ден

Овогодишното одбележување на празникот на жената – 8ми Март за вработените во КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Битола  долго ќе се памети и раскажува. Како и досега, веќе се навикнавме на необичното славење на овој празник за вработените во КШМК па и датумот 10ти Март беше избран за да може секоја од дамите вработени во Кромберг & Шуберт да присуствува на забавата.


 
 

Објавено: 19/02/2019

Се намалуваат цените за роаминг со Грција

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас, потпишаа меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Тоа значи  дека максималните цени на роаминг-услугите треба да се намалат до нивото на оние цени што се применуваат во Европската Унија.


 
 

Објавено: 07/02/2019

Германија упати барање до „Фејсбук“ во врска со личните податоци на корисниците

Антимонополното тело на Германија побара од платформата „Фејсбук“ да прибира помалку информации за корисниците на мрежата доколку истите не дале согласност. Регулаторното тело почна истрага околу социјалната мрежа поради сомненија дека голем број корисници не…


 
 

Објавено: 16/01/2019

„Јутјуб“ ќе забрани објавување опасни шеги, предизвици и измами

Јутјуб“ ќе забрани прикажување видеоисечоци на кои се прикажуваат опасни или емоционално вознемирувачки шеги, предизвици или измами, објави Би-би-си. Одлуката е донесена кога некои предизвици и измами резултирале со смрт или повреди, а раководството на…


 
 

Објавено: 11/12/2018

Кинески суд ја забрани продажбата на повеќе модели на „ајфон“

Кинески суд наложи забрана за продажба на повеќе постари модели на „ајфон“ во Кина поради спорот кој производителот на чипови „Куалком“, инаку кинески добавувач, го води против „Епл“ во врска со патентите. Судот во кинескиот…


 
 

Објавено: 06/12/2018

Уапсена ќерката на основачот на „Хуавеј“

Ќерката на основачот на кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ – Рен Женгфеи, Менг Ванжу, уапсена е на 1. декември во Канада и и се заканува екстрадиција во САД, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Менг, која е заменик претседател…


 
 

Објавено: 27/11/2018

КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ заедно со The Hounds во Прилеп

Германската компанија за изработка на кабли Кромберг & Шуберт организира една поинаква презентација на условите и бенефитите за работа во нивната фабрика во индустриската зона „Жабени.“


 
 

Објавено: 06/11/2018

Европски суд на правдата: Право на одмор и по смртта

Европскиот суд на правдата ги зајакна правата на вработените на платен одмор. И наследниците на починат работник имаат право да бараат надоместок за неговиот неискористен одмор од неговиот работодавач. Одлуката на Европскиот суд на правдата…


 
 

Објавено: 12/09/2018

Во 2019 година земјите на ЕУ последен пат ќе ги поместaт стрелките на часовникот

Европската комисија денеска објави предлог за укинување на полугодишното поместување на стрелките на часовникот во ЕУ во 2019 година давајќи им слобода на земјите членки да одлучат сами дали сакаат да го задржат летното или зимското сметање на времето.


 
 

Објавено: 06/09/2018

(Видео) Судот во Индија го легализираше геј-сексот

Врховниот суд во Индија донесе одлука за легализација на геј-сексот и тој повеќе нема да се смета за кривично дело. Со најновата одлука на судот се поништува пресудата од 2013 година, во која врз основа…


Партнери на Правдико