Правдико

Занимливости

 
 

Објавено: 07/06/2019

14 јуни неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 јуни, петок, пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија.


 
 

Објавено: 22/05/2019

Индонезија делумно ќе ги блокира социјалните мрежи против лажните вести за судирите

Индонезија делумно ќе блокира социјални мрежи за да спречи ширење на лажни вести после судирите во Џакарта кои избувнаа по објавувањето на официјалните резултати од претседателските избори, најави министерот за безбедност Виранто. – За да…


 
 

Објавено: 09/05/2019

Денвер ја прави неказнива употребата на психоделични печурки

Американскиот град Денвер на референдум гласаше за декриминализација на употребата на психоделични габи или печурки, кои содржат психоактивни соединенија псилоцин и псилоцибин, пренесува Би-би-си. 50,6 отсто од жителите на Денвер позитивно одговориле на референдумското прашање…


 
 

Објавено: 07/05/2019

Промоција на книга „Битолската Империја на Темјанушките“ – поддржана од Кромберг & Шуберт

Компанијата Кромберг и Шуберт Македонија ДООЕЛ Битола со особена чест и задоволство ја најавува промоцијата на книгата „Битолската Империја на Темјанушките“ чиј автор е младата писателка Билјана Јана Божидар.


 
 

Објавено: 23/04/2019

Истражување – Внимавајте какви лозинки користите на интернет

Корисниците на своите интернет профили најчесто користат лозинки од низа броеви како 123456, што воедно и најлесно се открива, предупреди британскиот Национален центар за сајбер безбедност.


 
 

Објавено: 01/04/2019

Амстердам забранува туристички обиколки во Улицата на црвените фенери

Градските власти во Амстердам објавија дека веќе нема да дозволуваат организирани туристички обиколки до познатата Улица на црвените фенери.


 
 

Објавено: 12/03/2019

Повеќе од 3000 дами, торта од 450 килограми и Влатко Лозановски – силна порака дека 8ми март е само еден ден

Овогодишното одбележување на празникот на жената – 8ми Март за вработените во КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Битола  долго ќе се памети и раскажува. Како и досега, веќе се навикнавме на необичното славење на овој празник за вработените во КШМК па и датумот 10ти Март беше избран за да може секоја од дамите вработени во Кромберг & Шуберт да присуствува на забавата.


 
 

Објавено: 19/02/2019

Се намалуваат цените за роаминг со Грција

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас, потпишаа меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Тоа значи  дека максималните цени на роаминг-услугите треба да се намалат до нивото на оние цени што се применуваат во Европската Унија.


 
 

Објавено: 07/02/2019

Германија упати барање до „Фејсбук“ во врска со личните податоци на корисниците

Антимонополното тело на Германија побара од платформата „Фејсбук“ да прибира помалку информации за корисниците на мрежата доколку истите не дале согласност. Регулаторното тело почна истрага околу социјалната мрежа поради сомненија дека голем број корисници не…


 
 

Објавено: 16/01/2019

„Јутјуб“ ќе забрани објавување опасни шеги, предизвици и измами

Јутјуб“ ќе забрани прикажување видеоисечоци на кои се прикажуваат опасни или емоционално вознемирувачки шеги, предизвици или измами, објави Би-би-си. Одлуката е донесена кога некои предизвици и измами резултирале со смрт или повреди, а раководството на…


Партнери на Правдико